Photography, Community Story! — Rumunsko

single-image

Program a akce: Erasmus+ Mládež, klíčová akce 1: výměna mládeže

Místo konání: Iasi, Leasure centre Omenia, Rumunsko

Termín konání: 21.—30. červen 2021

Prosím důkladně si přečtete info-pack

Účastníci českého týmu:

Účastnící se země: Rumunsko, ČR, Polsko, Litva, Chorvatsko, Bulharsko, Severní Makedonie

Hostitelská organizace: PRO ROMA Association

Report z projektu:

Projekt Photography, community story! se pořádal ve druhém největším rumunském městě, Jasy, od 21. do 30. června 2021. První den nám zajistila pořádající agentura Pro Roma v čele se sympatickou Margaretou odvoz z centra do okrajové části města Valea Adâncă. Tam jsme se postupně začali seznamovat s účastníky z jiných zemí. Nemile nás překvapilo, že některé národnosti nedorazí, projektu nakonec zúčastnili účastníci z Bulharska, Česka, Makedonie a Rumunska.

Druhý den jsme se všichni po snídani sešli v activity room, kde jsme hráli takzvané “energizery” – seznamovací hry. Po obědě, který nám byl dovážen z restaurace, jsme se začali věnovat tématu projektu – vyjadřování a pomoc komunit skrz fotografie. 

Během dalších dnů jsme se dozvěděli více informací o fotografování, jeden den dorazil i zkušený fotograf. Naučili jsme se například, co je Photovoice a jak ho používat pro vyjádření potřeb komunit. Jedna z nejlepších aktivit projektu byla Kulturní noc, kde každá národnost projektu představila svou zemi a její tradice. Měli jsme možnost ochutnat tradiční jídla, každý účastník dovezl něco typického pro svou zemi. Organizátoři nám taktéž zorganizovali exkurzi do romské části města, kde jsme se měli možnost dozvědět něco více o potřebách komunit v praxi.

Většinu druhé půlky projektu jsme strávili v centru města Jasy. Velkou výhodou bylo, že jak Makedonci, tak i Bulhaři, dorazili na projekt auty a měli místa i pro nás. Ve městě na nás čekaly aktivity jako Rumunská a Romská kulturní noc, taktéž jsme v místním parku připravovali výstavu fotek, které jsme nafotili při návštěvě romské komunity. Předposlední den pro nás organizátoři taktéž připravili průvodce, který nás provedl atrakcemi města. Poslední den jsme pracovali na certifikátech Youthpass a ke konci dne jsme byli všichni smutní, že projekt již končí.

I když během projektu nastalo několik drobných problémů, především s organizačními věcmi a ubytováním, projekt jsem si moc užil. Organizátoři se nám vždy snažili vyjít vstříc a měli k nám milý přístup. Jsem moc vděčný EYCB, že mě na tento projekt vyslala a umožnila mi získat plno nových zkušeností a mezinárodních kamarádů.

Travel video zde: https://www.youtube.com/watch?v=pqjy3uqP1QU

                                                                                      Autor reportu a videa:        Daniel Vozňák

Možná se ti bude líbit