Rights on REELS (Democracy, Rule of Law and Human Rights) — Slovensko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Termín konání: 20.—28. únor 2025

Místo konání: Hrnčiarovce nad Parnou, Trnava, Slovensko

Český tým: 4 účastníci (ve věku 15+ let).

Přečtete si info-pack. 

Hostitelská organizace: Bratislava Policy Institute

Report z projektu:

Ve čtvrtek 20. 2. 2025 odstartoval, pro pětičlenný český tým, týdenní tréninkový kurz: Rights on Reels v Hrnčiarovcích nad Parnou, nedaleko slovenského města Trnavy. Dohromady se tohoto kurzu zúčastnilo 5 zemí: Česká republika, Slovensko, Rumunsko, Maďarsko a Turecko. Diverzita národností byla však velká. Účastníci z maďarského týmu pocházeli z různých zemí, například z Jordánska, Bangladéše nebo Iráku.

Jaké bylo téma projektu? Demokracie a lidská práva… A přestože žijeme ve 21. století, jsou lidé, kteří je nemají. Proto naším cílem bylo zvýšit povědomí o porušování lidských práv, ale také jak tento problém společnosti odstranit. Součástí programu byly přednášky, skupinové práce, debaty a tvůrčí aktivity. Společně jsme rozvíjeli nejen naše vědomosti, ale i schopnosti komunikace, výstupu před lidmi a seberozvoje.

První den, po příjezdu všech účastníků, následovaly seznamovací hry a stanovení obecných pravidel. Hned jsme se rozdělili do týmů a pustili se do různých icebreakerů a diskusí. Perličkou dne byla tzv. Intercultural Night, která spočívá v prezentaci národních pokrmů, hudby, tance a kultury. Náš český tým si připravil zábavnou soutěž: „Uhodni, o čem je tato písnička“ a jako bonus jsme soutěž pěvecky doprovázeli.

Další dny byly zaměřeny na teorii. Prohlubovali jsme naše znalosti a sbírali nové informace o lidských právech a demokracii. Dopoledními přednášejícími byli profesoři z bratislavské univerzity. Ti si pro nás připravili zajímavé aktivity a diskuze. Odpoledne šlo o interaktivní skupinové práce, při kterých jsme zapojili i velmi důležité kritické myšlení.

Jeden den jsme strávili sledováním dokumentů: „Born into Brothels“ o problematice života dětí v Indii a „The Most Hated Man on the Internet“ o kyberšikaně, porušování soukromí a hackingu. Po večeři jsme měli vždy volný program. Často jsme večery trávili spolu v konferenční síni např. hraním her nebo karaoke.

V úterý 25. 2. jsme navštívili komunitní re-use centrum Baterkáreň v Trnavě. Po návštěvě jsme měli volné odpoledne. Někteří se ho rozhodli strávit v Trnavě, někteří se vydali do Bratislavy.

Poslední den, ve čtvrtek 27. 2. jsme dělali shrnutí celého týdne a projektu. Za úkol jsme měli natočit videa s tématikou lidských práv. Všechny skupiny byly velmi kreativní a vybrali si zajímavé případy. Jedna skupina nakonec porazila všechny ostatní. Vítězové vyhráli vtipné ponožky Dedoles od naší poroty, složené z organizátorů a facilitátorů.

Po večeři jsme měli tzv. Goodbye Party, na které jsme mimo jiné oslavili i narozeniny našich dvou rumunských účastníků. Celý večer byl dost emotivní, protože jsme se už druhý den ráno u snídaně jen loučili. Rozlučku jsme si proto užili naplno.

Tento projekt nám ale všem přinesl nové zkušenosti, přátele a velmi důležité informace v oblasti demokracie a lidských práv. Byla to zkouška nás samotných i našeho kolektivu.

Tímto chci za celý český tým poděkovat všem organizátorům, týmu EYCB a také všem účastníkům za tuto příležitost. Brzy na viděnou na dalším projektu!

Nicol B.

Možná se ti bude líbit