Rural Development — Portugalsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Místo konání: Aldeia de São Sebastião, Portugalsko

Termín konání: 14.—23. listopad 2023

Český tým: 4 účastníci + 1 group leader

Přečtete si info-pack

Hostitelská organizace: The Associação Desportiva, Cultural e Social da Aldeia de São Sebastião

Report z projektu:

Měla jsem skvělou příležitost zúčastnit se výměny  mládeže Erasmus v odlehlé portugalské Aldeii. S ohledem na téma projektu, venkovský rozvoj, jsme nemohli pobývat  na vhodnějším místě. Počet účastníků této výměny téměř převyšoval místní obyvatele. Aldeia se nachází poblíž španělské hranice, takže jsme měli příležitost podívat se i do Španělska. První den hráli seznamovací hry a prozkoumali okolí. Den jsme zakončili portugalskou mezikulturní nocí, kterou zorganizovali facilitátoři projektu. Během celého projektu jsme se učili o možnostech, které odlehlé oblasti mají při lákání mladých lidí a investitorů, vzhledem k známému problému urbanizace, který způsobuje úbytek obyvatel odlehlých oblastí. Měli jsme příležitost vyvinout podnikatelské nápady, které by spojovaly finanční zisk pro malé vesnice, zachování tradic a kultury. Jedním z highlightů pobytu byl festival oslavy příchodu podzimu s místními, kde jsme měli možnost vyzkoušet si jejich způsob života a užívat si BBQ s pečenými kaštany.

Oceňuji úsilí facilitátorů, které věnovali mezikulturním večerům. Poskytli nám obrovskou místnost pro zorganizování a dostatek prostoru v programu na představení naší země, její historie, tradic, tradičních tanců a samozřejmě typických jídel a nápojů.

Program projektu byl velmi dobře vyvážený. Hráli jsme trochu divadlo, sportovali, podnikali výlety do okolních měst, diskutovali, meditovali a měli volný čas na kreativitu a organizaci vlastních aktivit, jako třeba na tetování! Mezi mé oblíbené aktivity patřily improvizované divadelní představení o situaci ve vzdálených oblastech našich zemí, cyklistické výlety ve volném čase, vytváření konceptu podnikání, malování na obličej a rumunská mezikulturní noc. Měli jsme štěstí na počasí, užívali jsme si poslední letní dny před příchodem podzimu.

Jsem moc vděčná EYCB týmu, hostitelské organizaci, facilitátorům a ostatním účastníkům za tento nezapomenutelný zážitek. Potkala jsem spoustu inspirativních lidí a opravdu věřím, že jsem si vytvořila přátelství na celý život.

Zuzana

Možná se ti bude líbit