Break the Silence – Turecko

single-image

Termín konání: 31. březen – 6. duben 2016

Místo konání: Elâzığ, Turecko

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Prosím pročtěte si info-pack

Účastníci: Adéla Kalusová, Michaela Kráčalíková, Hana Pazderová, Michaela Pácaltová, Eliška Klučková, Martin Přibyl, Klára Jůnová, Martin Paško

Group leader: Marek Lapka

Účastnický poplatek (vybírá si ho samotná hostitelská organizace): €20/účastník

Účastnící se země: Bulharsko, ČR, Litva, Turecko

Hostitelská organizace: Dunya Genclik Grubu

Report z projektu: 

Výměna mládeže v tureckém Elazigu proběhla pod záštitou programu Erasmus+ v termínu od 31. března do 6. dubna 2016 s partnerskými organizacemi z Bulharska, Litvy, České republiky, Turecka a Řecka. Tématem výměny mládeže bylo Gender equalities and domestic violence. Po celou dobu projektu nás provázeli trenéři Nana a Konstantin, po technikcé stránce Hadži a Onur. Během projektu byli všichni vstřícní a snažili se nám se vším pomoci.

 

Organizátoři pro nás připravili velmi pestrý program, díky němuž se každý z nás naučil něco nového a mohl se realizovat podle vlastních zájmů. Díky metodám neformálního vzdělávání jsme si užili týden plný nových informací podaných zábavnou a interaktivní formou, která podnítila vzájemnou výměnu zkušeností mezi všemi účastníky z různých zemí.

 

První večer jsme se všichni ubytovali do trojlůžkových pokojů, a přestože bylo sociální zařízení společné a na chodbě, všichni účastníci shledali jako zajímavé a pro poznání kultury Turecka důležité využívání tureckých záchodů po celou dobu pobytu. 🙂 I takové detaily mohou přispět k poznání místních návyků. V průběhu dne pro nás velmi ochotný pan kuchař připravoval jídlo – snídani, oběd i večeře. Každý z nás si mohl během dne nabídnout neomezeně kávu, čaj nebo vodu.

 

Organizátoři měli předem stanovený harmonogram, který byl však do jisté míry flexibilní, aby ho bylo možné pozměnit vzhledem k potřebám účastníků. Každé ráno jsme začínali s aktivitami na „rozproudění energie“, abychom se mohli se zapálením vrhnout na práci v týmu, kde jsme například vymýšleli, jak bychom děti na ZŠ mohli seznámit s tématem domácího násilí nebo jak se v jednotlivých zemích projevuje genderová nerovnost a poté se na tato témata podnítila debata. Jedno dopoledne bylo pouze diskuzní, kdy jsme měnili témata i skupiny a diskutovali o tom, jak reklama, pohádky a knihy reflektují problematiku genderu a domácího násilí. Do všech aktvit jsme se zapojili podle svých schopností a dovedností, každý byl však pro tým přínosem.

 

Organizátoři si pro nás připravili i dva výlety. Harput byla malá vesnice za Elazigem, kde byla nádherná vyhlídka a trosky starého hradu. Výlet jsme využili ke komunikaci a dalšímu vylepšování naší angličtiny. Druhý výlet jsme absolvovali do centra města Elazigu, kde jsme navštívili nejenom centrum, obchody apod., ale i Centrum pro ženy v nouzi, kde nás seznámili s místní legislativou a velmi ochotně odpovídali na naše zvídavé dotazy.

 

Po celou dobu výměny nám byli organizátoři k dispozici a snažili se vše velmi rychle měnit. Každý den jsme si povídali o tom, co by mohlo být jinak a co naopak vnímáme jako přínosné. Všichni si z projektu odvezli v různé míře znalosti, dovednosti i zkušenosti, které budou moci aplikovat v další praxi, ale i kamarády, známé s nimiž zůstanou ještě dále v kontaktu. Zkusili jsme si, jaké je to komunikovat celé dny v angličtině a to i s lidmi s různou „jazykovou vybaveností“, pracovat v týmu i prezentovat různá témata. 

Marek Lapka

_______

Přečtěte si blog z tohoto projektu od Adély Kalusové: https://adelesrucksack.wordpress.com/2016/04/10/1-break-the-silence/#more-1004

Možná se ti bude líbit