Travel Around Our Mind and Soul – Get Deeper in our Emotional Intelligence for Creating a Diverse and Inclusive Youth Work — Maďarsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Termín konání: 22.—29. leden 2023 

Místo konání: Gyöngyös, Maďarsko

Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím důkladně si přečtete info-pack. Prosím zamyslete se, jak do tohoto projektu zapadáte vy (viz „participants‘ profile“ níže).  Prosím odešlete svou vyplněnou přihlášku co nejdříve, nejpozději do 1. listopadu.

Počet účastníků: 2 účastníci (ve věku 18+)

Pro to, abyste se na tento projekt přihlásili je nutné, abyste vlastnili nejen občanský průkaz (který musíte mít ze zákona), ale také platný cestovní pas (s platností min. ještě 150 dní od datumu začátku vámi vybraného projektu).

V rámci programu ERASMUS+ jsou následující finanční specifika: v rámci všech projektů je kompletně (ze 100%) zajištěno jídlo, ubytování, aktivity, a to vše je zcela pokryto z fondů EU programu ERASMUS+ a zařízeno organizátory. Účastníkům dále budou proplaceny cestovní náklady (reimbursement) do max. výše €180 (v případě tohoto projektu) z místa bydliště do místa konání projektu a zpět.

Prosím sledujte aktuální opatření (testy, karanténa) pro vstup do ČR ze zahraničí na stránkách Ministerstva zahr. věcí zde.

Prosím sledujte aktuální restrikce (nutnost testů, karantény, atp.) pro vstup na území Maďarska na stránkách Ministerstva zahr. věcí zde.

Hostitelská organizace: MOSTart NKKE

Popis projektu:

The aim of the project is to explore unconscious bias and emotional literacy of youth workers so that they can make more informed choices and decisions and to foster the importance of diversity in inclusion.

Objectives of the TC:

  1. 1. Understanding emotional literacy: Becoming more aware of EQ: Noticing what we do, becoming more intentional: Doing what we mean. Becoming more purposeful. Doing it for a reason
  2. Understanding the Impact of Unconscious Bias: Why do we have biases? What are the impacts of these biases? How can I identify and address these biases when they emerge? How can I identify and address biases in others? These questions will be explored, and participants will find their answers to that. The effect of projecting our values onto others, Recognizing, and mitigating unconscious bias, Learning to adapt our behavior in ways that will create a more productive working situation
  3. Planning for change to create an inclusive culture in our environment (workplace, schools etc.) What systems, processes and/or behavior expectations can we put in place to reduce the risk of unfair biased decisions occurring
  4. Present a new perspective of Erasmus+ programme

Profile of participants: 

  • motivated people with a desire for exploring unconscious bias and their own EQ
  • young entrepreneurs who wish to be a leader
  • young people who always search for something that can enhance their learning to learn
  • participants that have a proactive attitude
  • Aged 18 – no age limit

Možná se ti bude líbit