Datum konání: 17. – 25. března 2009
Místo konání: Derry, Severní Irsko
Pořadatel: Inside – Out (Severní Irsko), LOS (Liberec, ČR)
Partneři: Severní Irsko, Česká republika, Polsko, Bulharsko, Německo, Španělsko, Estonsko, Izrael
Účastníci: Bronislava Tlachová (group leader), Petra Němcová
Report: Dvoučlenná výprava ve složení Petra Němcová a já, Bronislava Tlachová, odcestovala dne 16.března z Ruzyňského letiště vstříc novým zítřkům do Severního Irska, do městečka Derry. Program školení Sialors on the Citizenship začínal 17.března, což pro nás znamenalo jeden den navíc strávený v Dublinu.
Ihned po příletu jsme se ubytovaly v hostelu ve Swordsu, nedaleko dublinského letiště. V hlavním měste Irska jsme se setkaly s mohutnými oslavami St. Patrick’s Day (pozn. – jde o svátek Irofilů, každoročně slavený dne 17.března). Prošly jsme známé čtvrti a ulice Dublinu (nezapomněly jsem ani na slavný Tempel bar), vyfotografovaly jsme si památky, koupily suvenýry a jely zpět, abychom se zregenerovaly na tříhodinovou cestu do Severního Irska. Dublinské letiště nám bylo skoro domovem, jelikož všechny naše cesty končily i začínaly tam – ať jsme chtěly nebo ne. Proto i tentokrát naše cesta začínala na letišti, kde jsme nastoupily do autobusu směr Derry.
Na autobusovém nádraží DEPOT v Derry nás osobně vyzvedl Fergal jeden z trenérů a náš budoucí kamarád. Po příjezdu na hotel nám byly přiděleny pokoje. Informace o tom, že nás rozdělí nás trochu šokovala a do jisté míry i naštvala, ale – jak nám později Fergal vysvětlil – musíme se socializovat. Každý proto dostal spolubydlící z jiného státu.
Po příjezdu posledních opozdilců jsme zjistily, že naši skupinu tvoří Češi, Poláci, Bulhaři, Estonci, Španělka, Němka, Izraelci a Irové.
Další den již následoval perný program, který trval celý týden. Ano, sice to byl týden náročný, zato však velice obohacující.
Náš Sailors on the CitizenShip začal brainstormingem na témata: Co očekáváme od Sailors on the CitizenShip, vedení diskuse o Nation & State.
Program obsahoval spoustu informací o “beeing Citizen˝, jak se stát správným občanem. Přemýšleli jsme, kde a proč toto slovo vzniklo, jaký význam mělo v minulosti a jak je tomu nyní. Večer byl ve znamení InterCulture night, kde se měly všechny národnosti (a že jich tam bylo!) představit a podat základní informace o své rodné zemi.
Prvním společným tématem byly připravované projekty. Diskuse o jejich tématech, metodách a provedení do jisté míry zapříčily i možnou budoucí spolupráci. Nechme se překvapit.
Součástí programu byly také workshopy a nejrůznější hry – např. eYouth TV, Migration & Emigration, které měly poučný dopad, a mohly jsme vidět, jak k problému přistupuje každý z nás odlišně.
Sailors on the CitizenShip ale nebyl jen o brainstormingu, vedení diskuzí na různá témata, řešení problémů, ale také o legraci, výletech, nových přátelích a zážitcích. V půli týdne se celá naše skupina vypravila do Derry. Nejdříve v malých skupinkách jsme obešli, co nás na Derry zajímalo a poté jsme se všichni setkali v jedné z mnoha „pubů“, kde se právě slavilo vítězství Irska v ragby soutězi.
Každý večer měl svůj specifický program a bylo pak už jen na nás, jestli se ho zúčastníme nebo ne. Objevovali se takové aktivity, jako např. Karaoke evening, Movie night, workshop Sailors market a další.
Během tohoto najednou krátkého týdne jsme si na sebe postupně zvykli a o to horší byla pak poslední noc s Farewell party. To už jsme se bohužel loučili, vyměňovali si kontaktní údaje a narychlo vypalovali CD se fotkami a zachycenými společnými zážitky…
SAILORS, VIVAT !!!
Bronislava Tlachová