Active Living: Sports as Everday Comforts — Bulharsko

single-image

Termín konání: 30. duben – 6. květen 2019

Místo konání: Gabrovo, Bulharsko

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Přečtete si info-pack.

Účastníci: Jan Váša, Kateřina Hrdá, Dominika Hlaváčová, Natálie Odvárková

 

Group leader: Barbora Podešvová

 

Hostitelská organizace: Foundation for Entrepreneurship, Culture and Education

 

Účastnící-se země: Romania, Lithuania, Czech Republic, Macedonia, Greece

 

Report z projektu: 

Projekt, který pořádala bulharská organizace Foundation for Entrepreneurship, Culture and Education, se konal ve dnech 30.4.-6.5.2019 v bulharských horách v Uzana area poblíž městečka Gabrovo. První den jsme se sešli v odpoledních hodinách před univerzitou v Sofii, kde se setkalo 30 mladých účastníků ze zemí Bulharsko, Řecko, Rumunsko, Makedonie, Litva a samozřejmě my jako zástupci České republiky. Ze Sofie, kde jsme se seznámili také s organizátory Marií a Nevenou, trenérem Bobbym a koordinátorem projektu Dokem, jsme vyrazili autobusem směr Uzana area, vzdálený zhruba 200 kilometrů od hlavního města Bulharska, do hotelu, kde jsme měli být ubytování. Po celou dobu projektu nám zde připravovali chutná a typická bulharská jídla. Útulný hotel v malebných bulharských horách dokresloval atmosféru celého projektu.

Večer prvního dne jsme se i za pomoci seznamovacích her seznámili s ostatními účastníky projektu. Každé ráno po snídani se konala společná rozcvička, kdy jsme pokaždé zkoušeli rozcvičku na jiný způsob, mohli jsme si tak vyzkoušet jogu, zumbu či moderní tanec. Přes den nás čekal vždy pestrý a zajímavý program. Dozvěděli jsme se o projektech Erasmus+, o projektu samotném, o jeho organizaci a o partnerských organizací. Dále nám trenér Bobby řekl něco více o sportovní hygieně. U všech témat probíhala živá diskuze účastníků spolu s organizátory. Večery patřily velice oblíbeným Intercultural evening, kdy se prostřídali všechny země. Každý národ prezentoval většinou své jídlo a pití ale někteří z účastníků i tancovali vlastní národní tanec nebo zpívali typické písně své země. Vrcholem celého projektu byl den, na který byl naplánován celodenní turnaj, kde soutěžili týmy mezi sebou v různých dovednostních a týmových hrách mezi sebou. Poslední den jsme měli možnost navštívit městečko Gabrovo. Poté už nastal čas loučení, protože jsme vyráželi zpět směr Sofie, odkud se každý vracel do své vlasti.

 

Veliké poděkování patří organizátorům z organizace Foundation for Entrepreneurship, Culture and Education za jejich námahu při práci a na tomto projektu a za možnost zúčastnit se. Odměnou nám jsou především krásné vzpomínky na strávený čas v bulharských horách a navázaná nová přátelství. Veliký dík patří také vysílající organizaci EYCB a především její koordinátorce Janě Parolkové za skvělou přípravu českého týmu na tento projekt. 

Jan Váša

Možná se ti bude líbit