SE-RURAL 2.0 — Itálie

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Místo konání: Chianciano Terme, Itálie

Termín konání: 17.—23. říjen 2024

Český tým: 2 účastníci (ve věku 18+ let).

Před tím, než se přihlásíte na jakýkoliv náš projekt, důkladně si přečtěte všechny informace v sekci Chci vyjet na projekt a seznamte se s Pravidly účasti na zahr. projektech.

Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím důkladně si přečtete info-pack. Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím odešlete vyplněnou přihlášku co nejdříve, nejpozději do 21. července

Pro to, abyste se na tento projekt přihlásili je nutné, abyste vlastnili nejen občanský průkaz (který musíte mít ze zákona), ale také platný cestovní pas (s platností min. ještě 150 dní od datumu začátku vámi vybraného projektu).

V rámci programu ERASMUS+ jsou následující finanční specifika: v rámci všech projektů je kompletně (ze 100%) zajištěno jídlo, ubytování, aktivity, a to vše je zcela pokryto z fondů EU programu ERASMUS+ a zařízeno organizátory. Účastníkům dále budou proplaceny cestovní náklady (reimbursement) do max. výše €320 (v případě tohoto projektu). U tohoto projektu je možná jen a pouze ‚zelená‘ doprava (= pozemní, autobus, vlak) z místa bydliště do místa konání projektu a zpět.

Hostitelská organizace: Creative Art Farm in Italy APS

Popis projektu:

We are what we believe we are

The project is a five-day international training course and aims to provide youth workers and youth leaders, who work directly with young people and in particular in disadvantaged rural and urban areas, essential entrepreneurial skills to tackle the problem of youth unemployment through the promotion of local cultural initiatives, self-employment, culture and entrepreneurial craftsmanship. It will focus in particular on the target group of youth workers dealing with economic, social and geographical aspects to fight social exclusion promoting the participation of youth workers.

Participants‘ profile:

The main target group of this project is youth workers/ youth leaders/volunteer coordinators/ mentors (incl. mentors to EVS /ESC volunteers/ social workers/ coaches or managers of cultural association in art and cultural field/ teachers) who face social, economic, geographical and cultural obstacles.

This project is NOT FOR PEOPLE WITHOUT EXPERIENCES IN ERASMUS+.

  • Aged 18+ (no limits!!)
  • Have nationality of/residency in one of the partner countries;
  • Are motivated to participatein this project and are interested in the proposed topic;
  • Have interest in culture and creativity;
  • Are open to diversity and interculturality;
  • Working/wants to work in NGOs in rural areas/degraded areas;
  • It is highly recommended to hold a valid EU Digital COVID Certificate during the whole period of the mobility.

About Chianciano Terme:

Chianciano Terme is a little town in the Centre of Italy, It is a safe town, full of services (laundry, pharmacy, supermarket, shops, etc..) and good area to walk in the Nature. So we suggest to bring with you safe shoes and clothes. Finally you can join Roman Terme just 5 minutes walking by the Hotel!

All activities will be done at the Hotel in the Conference room.

Here the link to see the previous project we did in Chianciano: https://www.facebook.com/events/695089342114433/?active_tab=discussion

Možná se ti bude líbit