Strategic & Creative Volunteering – Dánsko

single-image

Termín konání: 14.-21. červenec 2017

Místo konání: Munke Bjergby, Dánsko

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Účastníci: Nikol Škorpíková, Lucie Vrlíková, Michal Havelka, Jaroslav Jičínský, David Paleček

Group leader: Eva Janečková

Prosím pročtěte si info pack

Hostitelská organizace: Copenhagen Youth Network 

Účastníci se země: ČR, Turecko, Litva, Itálie, Maďarsko, Řecko, Ukrajina, Dánsko

Report z projektu: 

Projekt nazvaný Strategic and Creative Volunteering se konal 14.-21.7.2017 ve vísce Bromme, která se nacházela v oblasti Munke Bjergby v západním Dánsku. Projektu se zúčastnilo 45 účastníků – po 6 lidech z České republiky, Litvy, Maďarska, Itálie, Řecka a Turecka plus čtyři Dánové.

Ubytováni jsme byli v rekreačním středisku doslova uprostřed lesů. Spali jsme v pokojích po čtyřech až sedmi lidech, někdo dokonce na třípatrových palandách. Nenáročné ubytování však mělo své kouzlo a mně připomnělo letní dětské tábory. 

Hostitelská organizace Copenhagen Youth Network připravila svůj program se zaměřením na téma dobrovolnictví. Pro počáteční dny připravili organizátoři Thomas, Heresh a Vladica hry a aktivity pro vzájemné seznámení se, což ve skupině 45 lidí nebylo úplně jednoduché, ale přineslo to spoustu zábavy. Samotnému tématu dobrovolnictví jsme se věnovali z různých úhlů pohledů a různými aktivitami. Od tématických her přes skupinovou diskusi po předávání zážitků a tipů od účastníků, kteří již nějakou zkušenost s dobrovolnictvím měli.

Na mě osobně asi nejvíce zapůsobila hra, kdy jsme v šestičlenných skupinkách stavěli věže z plastových kelímků, ovšem nikoliv rukama, ale jen pomocí provázku. Tři členové skupinky měli zavázané oči a museli se spolehnout pouze na pokyny od ostatních, kteří jim dávali instrukce, jak mají koordinovat své pohyby. Já jsem hrál se zavázanýma očima a silně na mě zapůsobilo, jak moc jsem se musel soustředit a důvěřovat pokynům ostatních „vidících“ spoluhráčů. Tato hra nebyla jen dobrá team-buildingová aktivita, ale líbilo se mi na ní, jak se nenápadně dotýkala tématu dobrovolnictví, konkrétně pomoci handicapovaným lidem, kteří jsou rovněž odkázáni na své asistenty a musí mezi nimi existovat vysoká vzájemná důvěra.

Jeden den pro nás organizátoři připravili i výlet do Kodaně, kde jsme měli možnost užít si atmosféru této krásné přímořské metropole a prohlédnout si její nejvýznamnější památky jako Malou mořskou vílu či královské zahrady. Neminula nás ani návštěva přístavu a místní „hippie“ čtvrti Christiania. Musím říct, že jsem si Kodaň opravdu užil a už teď přemýšlím o tom, že se tam vypravím znovu. 

Většina večerů patřila Intercultural Nights věnovaným jednotlivým účastnickým zemím. Tým z každého státu si připravil krátkou prezentaci, ve které ostatním představil tradice a zvyky své země. Došlo i na národní tance, ale nejvíce si vždy všichni užili ochutnávku tradičních dobrot a nápojů. 

Týden v Dánsku uplynul jako voda a všechny mrzelo, že se v pátek naše skoro padesátičlenná mezinárodní projektová rodina zase rozprchne do různých koutů Evropy. S některými účastníky jsme se ještě rozloučili večer v Kodani při spontánní prohlídce místních hospůdek. Takže díky dánským organizátorům a EYCB za možnost užít si vydařený projekt, protože spoustu zážitků a nových přátelství už mi nikdo nevezme. 

                                                                                                                                                                                           Jaroslav Jičínský

Možná se ti bude líbit