Equality is Quality — Španělsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Místo konání: Íllora, Granada, Španělsko

Termín konání: 3.—11. srpen 2022

Počet  volných míst: 0. Můžete se hlásit jako náhradníci.

Národní tým: 4 účastníci (ve věku 18-30) + 1 group leader (ve věku 18+, bez horního věk. limitu)

Prosím důkladně si přečtěte info-pack.

Prosím zamyslete se, jak zapadáte do profilu účastníků. Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit jako náhradníci, prosím odešlete svou vyplněnou přihlášku co nejdříve.

Před tím, než se přihlásíte na jakýkoliv náš projekt, důkladně si přečtěte všechny informace v sekci Chci vyjet na projekt a seznamte se s Pravidly účasti na zahr. projektech.

Pro to, abyste se na tento projekt přihlásili je nutné, abyste vlastnili nejen občanský průkaz (který musíte mít ze zákona), ale také platný cestovní pas (s platností min. ještě 150 dní od datumu začátku vámi vybraného projektu).

V rámci programu Erasmus+ Mládež jsou následující finanční specifika: v rámci všech projektů je kompletně (ze 100%) zajištěno jídlo, ubytování, aktivity, a to vše je zcela pokryto z fondu programu Erasmus+ Mládež a zařízeno organizátory. Účastníkům dále budou proplaceny cestovní náklady (reimbursement) do max. výše €360 (v případě tohoto projektu) z místa bydliště do místa konání projektu a zpět. 

Prosím seznamte se s podmínkami pro vstup do Španělska (nutnost testů, atp.) na stránkách Ministerstva zahr. věcí zde.

Prosím seznamte se s podmínkami pro návrat do ČR ze zahraničí (nutnost testů, karantény, atp.) na stránkách Ministerstva zahr. věcí zde. 

Hostitelská organizace:Asociación Sociocultural Aluzina

Popis projektu:

Objectives:

Gender inequality is a structural problem. We can do an exercise in self- knowledge both individually and as a group to share our opinions and experiences, which will lead to dialogue, reafirmation of opinions, debate and possible change of views.

  1. Increase the awareness of young people and make them reflect on the roles and status of women and men.
  2. Analyze and discuss the cases of gender inequality existing in different cultures within Europe,
  3. Develop communication skills, cooperatives and teamwork.

The place of women in society is seen in different ways from each country and culture, but, there is something in common: It’s a sensitive topic for a lot of countries. Significant differences persist in the roles and status of women and men, influenced by patriarchal culture and traditions. These differences have created deep-rooted social expectations regarding women and men.

The aim of this project is to analyze and discuss the existed gender inequalities and gender roles through the culture and history, to make youngsters understand why this unequal situation is not as acceptable as they might think. This work will be especially fruitful by the confrontation with other cultures from Europe, which will help to reflect and put things into perspectives from their own societal expectations, see the strengths and weaknesses of their cultures on gender roles and gender equality, discuss and learn from each other’s history and cultural realities, in order to break stereotypes in an intercultural perspective.

That is why, thanks to this youth exchange we would like:
• To increase the awareness of young people and make them reflect on the roles and status of women and men
• To introduce the basic aspects of the feminist movement: history, background, lines of thought
• To make young people aware of the situation of gender balance in other countries
• To make the new generation have an open mind and create possible future civic activists

Možná se ti bude líbit