Seminar – Youth Policies in Change – Arménie

single-image

Termín konání: 11.-19. květen 2014

Místo konání: Jerevan, Arménie

Program a akce: program Mládež v Akci, akce 3.1.2. tréninkový kurz

Účastníci: Josef Stříbrný, Lucie Maturová

Účastnící se země: Arménie, Bulharsko, Lotyšsko, ČR, Ukrajina, Gruzie, Itálie, Estonsko, Moldavsko, Maďarsko

Report z projektu

Seminář „Youth Policies in Change“ probíhal v hlavním městě Arménie v Jerevanu 11. – 19. května. Celkem se nás sešlo 20 účastníků z České republiky, Itálie, Lotyšska, Estonska, Moldávie, Bulharska, Maďarska, Ukrajiny, Gruzie a Arménie. V Jerevanu jsme strávili týden plný různých aktivit, seminářů, prezentací a zábavy. Po příjezdu nás přivítalo krásné počasí s teplotami kolem 28°C a ubytování s výhledem na majestátní horu Ararat, která se sice nyní nachází v na tureckém území, ale v historii patřila k Arménii a Arméni jsou na ni stále pyšní.

            Seminář byl zaměřený na politiku mládeže a její problémy. Během semináře jsme se dozvěděli o rozdílech v politice mládeže od všech účastníků a snažili jsme se přijít na společné problémy, kterých jak jsme shledali je hodně. Měli jsme také šanci navštívit Ministerstvo sportu a mládeže, neziskové organizace a seznámit se s politikou mládeže v Arménii. Dokonce jsme si vyzkoušeli udělat výzkum přímo mezi mládeží v Jerevanu, kdy jsme měli dotazníky a zjistit zda se mladí lidé zajímají o politiku mládeže a co si o ní myslí. Celkem jsme se shodli na tom, že největšími problémy mládeže jsou vysoká míra nezaměstnanosti a nízká informovanost o možnostech zapojení mladých lidí do projektů a organizací. Dále jsme měli také možnost dozvědět se více o možnostech Erasmus+, co vše nabízí a jaké druhy projektů jsou nabízeny pro mládež. Sami jsme si taky vyzkoušeli vymyslet projekt, který by se mohl v budoucnu uskutečnit.

            Součástí semináře byli také výlety po památkách, měli jsme šanci navštívit chrám Garni, který je jediný dochovaný chrám v antickém stylu v celé Arménii, nebo povečeřet v pravé arménské restauraci s živou hudbou a vyzkoušet tak jejich tradiční jídla. Jerevan je město plné krásných historických památek, parků a v noci na ulicích to pravdu žije. Jedinou nevýhodou bylo, že pokud neumíte rusky ani slovo jako já, tak se nikde moc nedomluvíte. Anglicky umí většinou jen mladá generace a to ne všichni. V Arménii se nám moc líbilo a odvezli jsme si mnoho nových poznatků, kontaktů a skvělých zážitků. 

Lucie Maturová

Možná se ti bude líbit