SOUTĚŽ Europa Secura

single-image

14. ročník soutěže Europa Secura je zde! Využijte poslední možnost zpestřit si distanční výuku, získat nové zážitky, znalosti a praktické dovednosti. Nová opatření proti šíření koronaviru průběh soutěže neohrozí.

Soutěž EuropaSecura je určena všem studentům a studentkám SŠ, kteří mají zájem o aktuální dění a mezinárodní události, chtějí si rozšířit znalosti a zažít něco nezapomenutelného. V roce 2021 se uskuteční již 14. ročník.

Sestavte tříčlenný tým se spolužáky nebo kamarády a zapojte se do unikátní několika kolové soutěže. Otestujte si své znalosti ve vědomostním testu, vžijte se do role expertů na bezpečnost a zažijte nezapomenutelný týdenní workshop s Armádou ČR a odborníky na mezinárodní politiku. Tři nejlepší týmy vyhrají plně hrazenou exkurzi do Bruselu. Soutěží se od března do června 2021.  Všechny náklady spojené s účastí budou proplaceny, soutěž je tak otevřena všem. Soutěž je možné přizpůsobit aktuální epidemiologické situaci v ČR. 

Základní kolo a písemná část krajského kola probíhá pouze online, distančně i za normálních okolností. Další kola je možné přizpůsobit aktuálním opatřením a soutěž může probíhat i v případě lockdownu. 

Podmínky pro přihlášení:

 1. Sestavte tříčlenný tým složený ze studentek a studentů SŠ.
 2. Přihlaste se ještě dnes.
 3. Získejte nové znalosti, staňte se odbornicemi a odborníky na mezinárodní politiku a hlavně zažijte neopakovatelný týden s Armádou ČR v Brdech a vyhrajte cestu do Bruselu.

Základní kolo – online test bude spuštěno již 15. března (8:00). Od středy 10. března pak bude k dispozici cvičný test. Přihlášené týmy dostanou detailní pokyny emailem a mohoou psát na [email protected].

Deadline pro podání přihlášky: 

14. březen 2021

Soutěž EuropaSecura je určena pro všechny, kteří:

 • dosáhli minimálně 15 let věku a prezenčně studují SŠ v České republice;
 • vytvoří tříčlenný tým reprezentující SŠ – tým nemusí být nutně složen ze studentů/tek stejné školy;
 • v předchozích ročnících soutěže se neúčastnili celostátního finále na vojenské základně v Brdech;
 • zajímají se o mezinárodní politiku, aktuální dění a mají chuť se naučit něco nového a zažít řadu nevšedních zážitků;
 • vyplní přihlášku do 14. března 2021.
 • Více informací najdete níže v tomto videu.

Zdroj videa: Europa Secura

Základní kolo:

V základním kole soutěže EuropaSecura si otestujete znalosti a spolu se svým týmem vyplníte komplexní online vzdělávací test. Test bude primárně zaměřen na bezpečnostní politiku České republiky, Evropskou unii, Severoatlantickou alianci, historii nebo práci se slepou mapou a schopnosti porozumění textu.

 • Test bude probíhat od 15. 3. 2021 (8:00) do 17. 3. 2021 (23:59).
 • Test bude možné spustit kdykoliv v tomto časovém rozmezí.
 • Časový limit je 90 minut.
 • Test je nutné vyplnit pouze z jednoho počítače, ale je na uvážení týmu, jestli se osobně sejde a vyplní test společně nebo využije moderních technologií, které umožňují sdílet obrazovku v reálném čase s ostatními nebo zvolí jinou taktiku online komunikace v týmu.
 • Test je složen z otázek s jednou možnou odpovědí, s více správnými odpověďmi, porozumění textu a doplňování do slepé mapy.

Krajské kolo

Nejlepší týmy ze základního kola postoupí do krajského kola a dostanou náhodně přidělené téma bezpečnostní analýzy – aktuální světový konflikt.

 • Termín odevzdání analýz je 22. dubna 2021 (23:59).
 • Týmy s nejlepšími analýzami postoupí do ústní části, která se koná v krajských městech v květnu 2021.
 • Příklad toho, jak může vypadat bezpečnostní analýza, naleznete zde.

Zdroj obrázku: internetové stránky Europa Secura

Celostátní finále

Do nezapomenutelného a unikátního celostátního finále postupuje vždy nejlepší tým z každého kraje. Celostátní finále soutěže EuropaSecura je organizováno v úzké spolupráci s Ministerstvem obrany ČR a příslušníky Armády ČR na vojenské základně v Brdech. Soutěžící budou plnit nejrůznější úkoly v terénu i na jednáních jako diplomaté členských zemí EU a řešit neklidnou situaci ve fiktivním státě. Účastníci*e si odnesou unikátní zkušenosti a zážitky a tři nejlepší týmy vyhrají zájezd do Bruselu.

 • Celostátní finále proběhne v červnu 2021.
 • Finále se zúčastní max. 14 nejlepších týmů z ČR.
 • Každý tým zastupuje náhodně přidělenou členskou zemi EU.
 • Zažijete nevšední survival, vžijete se do role diplomatů a získáte nové zkušenosti a zážitky.

Cena pro vítěze

Hlavní cenou soutěže EuropaSecura pro tři nejlepší týmy je plně hrazený zájezd do Bruselu. Vítězové navštíví sídla institucí Evropské unie a HQ NATO a setkají se zajímavými lidmi a politiky (v roce 2019 mj. eurokomisařka Věra Jourová). Výherci si prohlédnou např. sídlo Evropské komise, projdou si budovu Evropského parlamentu a budou mít možnost debatovat s diplomaty a diplomatkami hájící zájmy České republiky u těchto institucí. Vedle oficiální části programu bude čas i na prohlídku turistických pamětihodností Bruselu a zábavu.

Cesta do Bruselu se uskuteční v červnu 2021 ve spolupráci se Zastoupením Evropské komise v ČR.

Více informací a přihláška zde.

Zdroj: Europa Secura

Možná se ti bude líbit