ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz
Termín konání: 17.—23. listopad 2024
Místo konání: Sofia, Bulharsko
Český tým: 3 účastníci (ve věku 18+)
Přečtete si info-pack.
Hostitelská organizace: Mundus Bulgaria
Report z projektu:
Tréninkový kurz na téma udržitelnost se konal v bulharské Sofii v termínu 17.-23.11.2024. O kurzu jsem se dozvěděl něco málo měsíc před jeho konáním a vzhledem k mému studijnímu oboru geografie mě hned zaujal. Témata jako udržitelnost a ekologie jsou v souvislosti s globálními problémy dnešního světa spojována na denní bázi, a jinak tomu není ani při studiu geografie. Po odevzdání přihlášky přes stránky EYCB jsem už jen čekal, zda se mám připravit na balení zavazadel, či nikoli. Naštěstí jsem o několik dní později obdržel email potvrzující mou účast, což jsem samozřejmě s velkým nadšením přijal. Po prostudování podrobných informací, které jsem spolu s dalšími účastníky obdržel jsem se odhodlal hledat si formu dopravy do Sofie. Nejlépe mi vycházelo zvolit dopravu leteckou, tudíž jsem se vydal touto cestou. Po schválení mých návrhů na letenky už je zbývalo jen zakoupit a těšit se na den odjezdu. Ten opravdu 17.11. nastal.
Svou cestu jsem započal brzy ráno na Vídeňském letišti, odkud jsem putoval přímým letem do Sofie. Tam jsem měl téměř celý den na aklimatizaci a poznání místní kultury, jelikož sraz byl na hotelu až k večeru. Po nabitém dni jsem konečně dorazil do hotelu, kde už se rozdělovaly pokoje a probíhalo první seznamování. Zde jsem se potkal se svým spolubydlícím z Chorvatska, se kterým jsem si mimochodem velmi sedl a celý týden nebyla o zábavu nouze. Ve večerních hodinách proběhly první seznamovací aktivity, na které jsme však měli navázat až druhý den. Ne všichni účastníci totiž stihli první večer dorazit. Co se týče organizace, vše proběhlo v pořádku a v případě nouze není problém se na cokoli zeptat. Celým týdnem nás provázeli skvělí koordinátoři Dominika a Viktor, kterým pomáhala Kate a Emily.
První pracovní den, pondělí, se tedy neslo ve znamení seznamování. Celé dopoledne jsme se zaměřovali na aktivity a hry, při kterých jsme tvořili různé týmy a navzájem se poznávali. Byl jsem opravdu překvapen, jak ochotni jsou všichni bavit se s novými lidmi a hledat si přátelé nejen mezi svými krajany. Celkově se projektu účastnilo 7 zemí. Po dopoledních aktivitách nastala pauza na oběd, která byla vždy od 13. do 15. hodiny. Stravu dostanete vždy v hotelu a je na výběr i z vegetariánských a veganských variant. Po odpoledním odpočinku nastalo druhé kolo aktivit. Tentokrát jsme se už zaměřili více na praktická témata a podívali se na možnosti, které mladým lidem EU nabízí. Dozvěděli jsme se o množství programů a workshopů, kterých se mohou mladí lidé účastnit a rozšiřovat tak své obzory. Tuto část programu považuji za jednu z nejpřínosnějších. Den končil vždy večeří v 18:30 a následným volnem, které jsme se povětšinou rozhodli trávit společně buď v centru města nebo v okolí hotelu. Řekl bych, že poměr mezi časem na práci a osobním volnem je velmi dobře vyvážen a mně osobně vyhovoval. Naše parta byla plná skvělých lidí a za to jsem velmi rád, protože si z projektu odnáším nejen zkušenosti, ale hlavně kontakty a nové přátele z různých koutů světa.
Další dny se nesly ve znamení hlavního tématu celého tréninkového kurzu, a to udržitelnosti a ekologie. Dozvěděli jsme se o projektu, který podporuje zahradničení uprostřed velkých měst nebo se věnovali problematice fast fashion, která je v globálním měřítku velkým problémem. Člověk si až po důkladném probrání těchto témat uvědomí, jak velké hrozby náš dnešní svět ohrožují a co mohou do budoucna způsobit.
Ve středu jsme v rámci odpoledne vyrazili na komentovanou prohlídku Sofie, kterou vedl jeden z koordinátorů, Viktor. Jakožto místní nás provedl po všech zajímavých místech a odpoledne jsme zakončili lokálním jídlem. Nutno podotknout, že části programu probíhající mimo hotel byly dobrovolné a kdo neměl zájem, nemusel se jich účastnit.
Ve čtvrtek jsme celý den strávili vytváření našich vlastních mini projektů, které by mohly být v budoucnu reálně využity. Náš český tým přišel s multikulturním klubem, který by byl vhodný pro děti přistěhovaleckých rodičů vyrůstajících v ČR, kteří se u nás necítí jako doma. Navrhli jsme velké množství aktivit a do budoucna se těšíme na jejich implementaci do reálných situací. V pátek jsme navzájem tyto projekty ohodnotili a vyslechli názory ostatních účastníků. Celý den jsme zakončili reflexí pobytu.
V sobotu už následoval odjezd domů, kdy si každý vybral jiný čas a z hotelu jsme tak odjížděli postupně. Loučení bývá vždy ta nejhorší část, jelikož nikdy nevíte, kdy ostatní účastníky opět uvidíte. Musím říct, že jsem za ten ani ne týden stihli vytvořit skvělou partu a do budoucna už plánujeme návštěvy jednotlivých zemí. Kamarádství, která jsem zde vytvořil mi celý kurz ještě pozvedla na vyšší úroveň.
Touto cestou děkuji organizaci EYCB za nominaci a Vám všem, co tento článek čtete, doporučuji nad svou účastí na podobném projektu taktéž zauvažovat. Nebudete toho litovat a zážitky z něj Vám už nikdy nikdo nesebere.
David S.