Take me in Europe 3 — Itálie

single-image

Termín konání: září 2021 – červen 2022

Místo konání: region Apulie, Itálie

Program, akce: Evropský sbor solidarity – dlouhodobé dobrovolnictví

Přečtěte si prosím infopacky k dobrovolnické pozici v Associazione “Appoggiati a meOnlus”, škole Battisti Ferraris, Comune Bitonto, Comune Molfetta, SOS vesničce Ostuni, škole Junior Secondary School Monterisi, vzdělávacím institutu Manzoni-Poli, střední škole Liceo Classico-Scientifico, technické střední škole ITET G. Salvemini, škole Istituto S. G. Bosco, škole Battisti-Pascoli.

Report:

Můj ESC projekt se jmenoval Take me in Europe 3. Vyjela jsem na začátku září 2021 a vrátila se v červnu 2022, strávila jsem tedy 10 měsíců v krásném městečku na jihu Itálie v regionu Puglia. 

V tomto městečku- Molfettě- jsem vypomáhala na místní střední škole s výukou anglického jazyka. Byla to výzva, ale zároveň velice zajímavá zkušenost. Školní systém v Itálii je dost jiný než u náš a studenti jsou také zvyklí na jiné zacházení. Naštěstí se mnou pracovala na stejné škole ještě jedna dobrovolnice a tak jsme si na všechno nové zvykaly spolu. Nakonec jsme si rozumněly jak s většinou profesorů, tak s většinou žáků, po kterých se mi reálně bude stýskat.

V hodinách angličtiny jsme se ale nemusely vždy věnovat jen angličtině, mohly jsme se studenty mluvit o našich rozdílných kulturách, o cestování, o diskriminaci, o Evropských hodnotách, o dobrovolnictví a o mnoho dalších tématech, které nám přišli důležité/zajímavé. Dokonce jsme v odpoledních hodinách mohly vést taneční workshop, který jsme si se studenty opravu užily.

Součástí pracovní dobry byly i hodiny italštiny nebo různé aktivity s místní organizací a ostatními dobrovolníky (např. Vánoční pěvecký sbor).

Když už je řeč o ostatních dobrovolnících, jednou z nejdůležitějsích věcí, co si odvážím jsou noví přátelé. Dobrovolníků nás v Mofettě žilo asi 20 (v různých bytech), ale měli jsme plno společných večeří, párty, výletů apod. a každý si tu našel plno skvělých přátelst. Mezi nimi byli také místní, které jsme potkali v Molfettě.  

Díky tomuto projektu jsem se naučila mnoho věcí. Naučila jsem se chystat hodiny ve škole, dokonce i chystat a opravovat testy, naučila jsem se italsky a pár slov v místním dialektu, naučila jsem se vařit různé pokrmy z různých zemí, naučila jsem se vážit si toho, co mám doma, naučila jsem se trpělivosti a pochopení a v neposlední řadě jsem se naučila, že vyjet na rok do zahraničí je opravdu to nejlepší rozhodnutí, co člověk může udělat.

                                                                                                                                                   Tereza Janáková

Možná se ti bude líbit