The Dream of Little Prince — Turecko

single-image

Termín konání: 1.-8. června 2013

Místo konání: Kırsehir, Cappadocia, Turecko

Program a akce: program Mládež v Akci, akce 4.3. tréninkový kurz

Účastníci: Dalibor Bukovský, Petra Kolešová, Veronika Marková

Program a akce: program Mládež v Akci, akce 1.1. výměna mládeže

Report z projektu:

 Projekt The Dream of Little Prince, zaměřený na trvale udržitelný rozvoj, se uskutečnil ve dnech 1. 6. – 8. 6. 2013 v tureckém Kirsehiru. Sešly se zde především 3členné skupiny z 8 zemí Evropy – Turecka, České republiky, Velké Británie, Polska, Itálie, Řecka, Rumunska a Portugalska.

První den si pro nás připravili seznamovací aktivity a informace o programu na celý týden.  Odpoledne nás čekala Mission Impossible. Myslím, že nebudu mluvit jen za sebe, když řeknu, že jsme si to pořádně užili. Organizátoři pro nás připravili 10 netradičních úkolů, které jsme si měli rozdělit a do půl hodiny všechny zvládnout. Např. Přinést 3 věci, které nesmíme koupit, ale někdo nám je daruje (Nebylo zrovna snadné domluvit se s tureckým prodavačem, který neumí ani slovo anglicky, ale zásluhou Peťky jsme to nakonec zvládli na jedničku! J), udělat 3 věci pro životní prostředí, vymyslet skupinový Green dance, složit a zazpívat písničku s několika předem danými slovy apod. Večer si pro nás připravili prezentaci o své zemi Polky a Italové a nechyběly ani hry a malá ochutnávka z jejich kuchyně. V podobném duchu následovaly i ostatní večery.

Druhý den nás čekaly prezentace neziskových organizací, kterých byla většina účastníků členem, a odpoledne návštěva tureckých japonských zahrad.

Třetí den jsme dostali možnost se pořádně „vyřádit“ a recyklovat různé materiály. Jedna skupina měla mít výstup vizuální, druhá slovní a třetí pohybový. Naše česká skupina se podílela na vytváření šatů pro krále a královnu odpadků. Ti dva (Dalibor jako královna a Paulina z Polska jako král) si svou roli patřičně vychutnali a ochotně pózovali před fotografy! J Na oběd jsme jeli se starostou k jezeru a poté následovala exkurze v čističce odpadních vod.

Čtvrtý den ráno jsme se připojili k pochodu za životní prostředí. Největší atrakcí pro nás byly malé děti oblečené do šatů z igelitů, alobalů, krabic,… Odpoledne nás čekalo Foto Safari. Rozdělili nás do skupin, každá skupina dostala seznam 10 otázek, na které měla za úkol najít za pomoci místních obyvatel odpovědi, které měly být ve formě fotky. Jednalo se o otázky typu: Jak se zdraví lidé v Turecku? Jaký mají vztah k životnímu prostředí, k dětem? Co je nejzelenější věc v Turecku? Apod. Probíhalo to tak, že jsme vyrazili do ulic, turecky mluvící člen skupiny se většinou vyptával a ostatní fotili, fotili a fotili. Naše skupinka se vydala i na hřiště blízké základní školy, kde jsme se stali hlavní atrakcí a děti se na nás dívaly jak na zvířátka v ZOO a snažily se nám pořád něco sdělit, i když věděly, že jim nerozumíme ani slovo. Bylo to vážně kouzelné odpoledne, které jsme završili návštěvou tureckých lázní.

Pátý den nás čekal celodenní výlet do Cappadocie – nádherného místa s kouzelnou krajinou a lidmi žijícími ve skále. Bohužel jsme se tam zdrželi jen krátce, protože nás ještě čekala návštěva keramické dílny a turecký večer plný vystoupení tanečníků, břišních tanečnic, vrhačů nožů… Celý den byl naprosto úžasný, a pokud někdy budete mít možnost se do Cappadocie podívat, rozhodně si ji nenechte ujít!

Šestý den probíhaly prezentace Foto Safari, odpoledne jsme využili ještě k nákupům a rozloučení se s městem a večer nás čekal odjezd na letiště. Musím říct, že jsem měla pocit, že ten týden trval sotva pár hodin, a nebylo vůbec jednoduché se se všemi rozloučit a smířit se s cestou domů…

Celý projekt jsme si hrozně užili, a i když jsme se tam nedozvěděli moc nových informací, získali jsme úžasné zážitky a poznali spoustu nových míst. Myslím, že jsme měli obrovské štěstí na fajn lidi, kteří se dokázali bavit i přes velké věkové rozdíly mezi některými účastníky.

Rozhodně to byla skvělá příležitost, a jestli někdo váhá, zda se zúčastnit některého z chystaných projektů, neváhejte a jeďte! Určitě to bude stát za to! 

Veronika Marková

Možná se ti bude líbit