The FOODPRINT as Focal Point of Youth Work — Německo

single-image

Termín konání: 4.-13. prosinec 2018

Místo konání: Garlstedt (Osterholz-Scharmbek), Německo

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Přečtete si info-pack a rozpis denních aktivit.

Účastník: Tomáš Blaha

Hostitelská organizace: Mostar Friedensprojekt e.V.

Účastnické země: Německo, Turecko, Azerbajdžán, Srbsko, Makedonie, Bosna a Hercegovina, Česká republika, Itálie, Polsko, Velká Británie, Rumunsko, Egypt

Report z projektu: 

Jídlo. Téma, které se týká každého z nás. Má cenu se zamýšlet nad tím, co jím? Jaký má můj jídelníček vliv na stav naší planety? Při úvodním představování nám řekl Eggert, hlavní organizátor z německé organizace: Cílem tohoto tréningu není z vás udělat vegetariány nebo vegany, cílem tohoto tréningu je, abyste se začali nově dívat na to, co jíte a tento nový pohled přinesli i mezi mladé, se kterými pracujete. A nutno říct, že se jim to podařilo, na konci týdne už se nikdo nedokázal podívat na svůj talíř tak jako dřív. 

Pro mě osobně bylo klíčové setkání s velmi zkušenými pracovníky s mládeží, především s Eggertem, který má za sebou pestrou zkušenost mírového aktivisty během války v bývalé Jugoslávii, pomoc uprchlíkům a následné projekty na pomoc zemím postiženým válkou. Balkánská linie byla ostatně znát i na kurzu, kde byla například kuchyně plně pod taktovkou balkánských kuchařů, především naší skvělé kuchařky Muki, která sice mluvila pouze bosensky, ale dokázala se domluvit s kýmkoliv. A já jsem se tak od ní mohl naučit, jak se dělá opravdová bosenská pita, včetně vypracovávání těsta. Účastníci se mohli zapojovat do přípravy večeří a tím získala akce zaměřená na jídlo a jeho roli v našem životě ještě další rozměr.

Protože se už delší dobu pohybuji mezi lidmi, kteří řeší, jaký dopad na životní prostředí má jejich jídelníček, bylo pro mě osvěžující potkat lidi, kteří toto téma teprve objevují, ale mají upřímnou snahu se o něm dozvědět více – čili vidět sebe před deseti lety. Rovněž bylo super vyměnovat si zkušenosti s ostatními pracovníky s mládeží, rozšířil jsem si tak portfolio energizerů i aktivit urychlujících skupinovou dynamiku. 

Celý kurz se odehrával v malém pobytovém středisku asi 40 minut od centra Brém, uprostřed lesa, který pomalu ustupuje suburbánnímu rozšiřování velkého města. Mohli jsme tak na vlastní oči vidět, jak uhlíkově záporné lesy pomalu ustupují obrovským haciendám pro dvě až tři osoby. Na druhou stranu jsme ale měli možnost i navštívit místní farmy a vidět, že ani v tak rozvinuté zemi jako je Německo opravdoví farmáři ještě nevyhynuli, i když se teď třeba začínají orientovat na chov lam. 

Obrovským přínosem pro mě osobně bylo setkání s Eggertem a metodou, jakou se snažil moderovat a usměrňovat diskuzi. Nesnažil se tlačit svoje názory, ale prostřednictvím kousavých otázek katalyzovat debatu, protože většina účastníků měla k tématu co říct. Stejně tak pro mě byla důležitá návštěva Univerzity v Brémách, kde jsme mohli diskutovat výzkumy, které provádí místní pracoviště zkoumající změnu klimatu. Dopady zemědělství na životní prostředí, to vše navíc bráno společenskovědní, konkrétně etnografickou optikou. Jakožto vystudovaný environmentalista a antropolog jsem byl v sedmém nebi. Stejně tak jsem si chrochtal při návštěvě místního komunitního obchodu s lokálními a ekologickými potravinami, který letos oslavil třicet let své existence a uchoval si svůj původní zápal a cit pro sousedství. Narozdíl od jiných podobných projektů, které časem zanikly anebo narostly do větších rozměrů a přitom ztratily něco se svého původního kouzla i  ducha pro lokálno.

Takže když to shrnu, kurz mi přinesl podnětné informace, nové kontakty na zajímavé zahraniční partnery a spoustu nových aktivit, které můžou použít při mé práci s teenagery. A tak by to asi po dobrém tréningu mělo být, takže děkuji Eggertovi a spol. za inspirativní setkání.

Tomáš Blaha

Možná se ti bude líbit