The Roaring 2020’s: Dancing for Inclusion — Španělsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: partnership building activity (PBA) = seminář na navazování nových partnerství

Místo konání: Barcelona, Španělsko

Termín konání: 19.—25. září 2022

Velikost nár. týmu: 2 účastníci (ve věku 18+)

Prosím přečtěte si info-pack

Počet volných míst: 0. Můžete se hlásit jako náhradníci. 

Prosím zamyslete se, jak zapadáte do profilu účastníků. Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit jako náhradníci, prosím odešlete svou vyplněnou přihlášku co nejdříve

Před tím, než se přihlásíte na jakýkoliv náš projekt, důkladně si přečtěte všechny informace v sekci Chci vyjet na projekt a seznamte se s Pravidly účasti na zahr. projektech.

Pro to, abyste se na tento projekt přihlásili je nutné, abyste vlastnili nejen občanský průkaz (který musíte mít ze zákona), ale také platný cestovní pas (s platností min. ještě 150 dní od datumu začátku vámi vybraného projektu).

V rámci programu Erasmus+ Mládež jsou následující finanční specifika: v rámci všech projektů je kompletně (ze 100%) zajištěno jídlo, ubytování, aktivity, a to vše je zcela pokryto z fondu programu Erasmus+ Mládež a zařízeno organizátory. Účastníkům dále budou proplaceny cestovní náklady (reimbursement) do max. výše €275 (v případě tohoto projektu) z místa bydliště do místa konání projektu a zpět. 

Prosím seznamte se s podmínkami pro vstup do Španělska (nutnost testů, atp.) na stránkách Ministerstva zahr. věcí zde.

Prosím seznamte se s podmínkami pro návrat do ČR ze zahraničí (nutnost testů, karantény, atp.) na stránkách Ministerstva zahr. věcí zde. 

Hostitelská organizace: La Víbria Intercultural

Popis projektu:

Important: Participants should commit themselves to organise an event or activity related to the project topics back home.

Description:

“The roaring twenty-twenties. Dancing for inclusion.” It is a PBA born from the common interest of the partners to explore the use of dance as an inclusive non-formal education tool. Dance is an art form in which the human body becomes the means to feel, understand and communicate ideas, feelings and experiences.

The name of the project refers to the decade of 1920’s when the explosion of dances as lindy hop, charleston… became a world spread movement connected with critical thinking and counterculture. As we are entering a new 20’s decade we recall the spirit of this days with this project by recognising dance as Non Formal Educational tool.

Dance is a common language, which crosses borders, cultures and languages ​​and is deeply rooted in young audiences, regardless of their origin. But to what extent is dance present in formal and non-formal education systems? Are we aware of the possibilities it  have as an educational tool?

Dance provides a way of learning that allows you to develop communication skills, problem solving techniques and creative and critical thinking skills along with the so-called kinesthetic skills. Dance, can be used not as a goal in itself but as a means and / or a tool in formal and non-formal education, to develop skills to solve individual and group problems, learning concepts and understanding of all kinds of topics , linking movement activities with social issues that allow facilitators to resort to deep-rooted body-kinesthetic intelligence in young people.

30 youth workers from 13 European countries will meet in Terrassa, Spain, in September 2022 with the aim of sharing knowledge, initiatives and projects that consider good practices in the field of dance as an inclusion tool and reflect on the potential of kinesthetic learning in non-formal education. At the end of the meeting they will have a compilation of materials, ideas and tools that they will put into practice in their local context and that they will later share in the project blog.

The seminar is expected to result in the creation of a European network of associations and entities that work with dance as a non-formal education tool, creating a multiplier effect of future projects and initiatives aimed at young people.

Sessions will include sharing of good practices, debates and discussions, project development sessions and a bit of lindyhop every morning. 😉

Možná se ti bude líbit