United by Differences-2 – Dánsko

single-image

Termín konání: 22.-28. červenec 2015

Místo konání: Kodaň, Dánsko

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Prosím pročtěte si info-pack a rozpis denních aktivit

Účastníci: Vojtěch Šmida, Jiří Buťa, Gabriela Papajová, Dominika Štejdířová

Group leader: Bronislav Vysloužil

Účastnící se země: Dánsko, Turecko, Francie, Maďarsko, ČR, Srbsko, Moldavsko, Rumunsko

Hostitelská organizace: Danish Intercultural Organisation

Report z projektu:

Projekt s názvem „United by differences 2“ se konal na konci července v Dánsku, asi třicet kilometrů od hlavního města Kodaně. Jak už samotný název vypovídá, jednalo se o druhou část projektu, jehož první část se konala v tureckém Diyarbakiru. Projektu se zúčastnili zástupci z Francie, Estonska, Moldavska, Srbska,Rumunska,Maďarska a naše česká skupina. Samotní organizátoři pak byli z Turecka. Zklamala nás přítomnost pouze dvou zástupců z Dánska a to také ve formě organizátorů.

Po příletu na letiště nás vyzvedl jeden z organizátorů a postupně nás ve svém malém autě vozil na místo projektu. Náš group leader měl přiletět až večer, ale jelikož se zúčastnil první části projektu a sdělil nám své zážitky, očekávali jsme hezké ubytování a zábavný program. Proto nás také překvapilo, když nám v autě bylo sděleno, že nastala změna ubytování-„je to sice dál, ale lepší.“ Plní očekávání jsme přijeli na místo a ztratili slova. Půlka věty byla pravdivá, bylo to dál. Lépe řečeno uprostřed lesa, kde by člověk ani nepoznal, jestli se nachází v Dánsku, nebo u nás za vesnicí. Při prohlídce velmi malé budovy jsme zjistili, že budeme spát v pokojích po dvanácti a sdílet tři záchody a dvě sprchy spolu se všemi ostatními. Spolu se vzdáleností od hlavního města to byla opravdu nepříjemná kombinace. Nicméně za těch šest dní jsme si všichni zvykli. 

Náplní projektu byly diskuze na téma sociální vyloučení a sport. Z této dvojice se projekt věnoval pouze jednomu a to sociálnímu vyloučení. V dopoledních i odpoledních hodinách jsme měli po skupinách několik workshopů na toto téma. Několik z nás bylo ale zklamaných, že se projekt tématu sport ani nepřiblížil a to i přesto, že jsme měli k dispozici velké travnaté hřiště.

Počasí během celého týdne bylo typicky dánské. Chladné. Jeden den nám pršelo a tak jsme dostali den volna. Několik z nás se vydalo navštívit vysněnou Kodaň na naše náklady. Někteří zvolili dopravu drahým autobusem nebo vlakem a česká skupina zvolila jako způsob dopravy cestu stopem. Bylo to pro nás perfektní dobrodružství. Jeden den nás vzali do Kodaně i samotní organizátoři. Každý večer probíhala uvolněná zábava. Ovšem zklamala nás goodbye party, která měla probíhat v centru města,ale místo toho probíhala na stejném místě, kde jsme strávili celý týden. Z původního plánu se neuskutečnilo skoro nic. Alespoň večery vyčleněné pro jednotlivé země zůstaly a tak jsme se mohli dozvědět spoustu nových informací o zúčastněných státech, jejich kultuře a tradicích a mohli jsme ochutnat některé z jejich pochutin.

Přestože jsme od této výměny mládeže očekávali více, jsme rádi že jsme jeli a poznali Dánsko po svém. Kodaň je nádherné město a doufáme, že dostaneme šanci ho ještě někdy navštívit. Poznali jsme spoustu skvělých lidí, s nimiž zůstáváme v kontaktu. Informace které jsme získali o zúčastněných zemích byly velmi zajímavé a přínosné. Sečteno podtrženo, jsme moc rádi, že jsme se mohli této výměny zúčastnit a získat nezapomenutelné zážitky. 

Dominika Štejdířová

Možná se ti bude líbit