V.I.D.A. II (Volunteering Is a Defining Action II) — Španělsko

single-image

Termín konání: 15. 1. – 15. 8. 2017

Místo konání: Puente Tocinos Murcia, Španělsko

Program, akce: Erasmus+, KA1, Evropská dobrovolná služba

Dobrovolnice: Tomáš Pavloň

V rámci programu ERASMUS+ jsou následující finanční specifika: v rámci všech projektů EVS je kompletně (ze 100 %) zajištěno jídlo, ubytování, aktivity, povinné pojištění u pojišťovny Cigna, jazykový kurz, místní doprava, a to vše je zcela pokryto z fondů EU programu ERASMUS+ a zařízeno organizátory. Účastníkům dále budou proplaceny cestovní náklady (v případě tohoto projektu) ve výši max. €275 z místa bydliště do místa konání projektu a zpět.

Něco o projektu: Jedná se o dlouhodobou EVS, hostitelskou organizací je Asociación La Enredadera Vivencial, která pracuje v oblasti vzdělávání dětí a rodin v Murcii.

Navržené aktivity pro dobrovolníky: Our projects and actions of social intervention in which we work and where our volunteer will develop his/her activities in order to support us are:

  • Support in workshops and educational activities: workshops and leisure activities with children, workshops on maintenance and decoration of educational space with parents, environmental workshops and maintaining the ecological garden with children and parents, music workshops, dance workshops, theater workshops, cooking workshops, games and open space activities, etc;
  • Support and participation in the creation of educational materials for children and parents;
  • Support in intercultural workshops, as well as performing a specific workshop on the volunteer’s culture and his/her country of origin;
  • Support in games workshops as well as undertaking educational and recreational initiatives;
  • The volunteer will be offered space to propose his/her own activities or ideas to implement them, whenever they will have a positive impact on the educational project and the beneficiaries;
  • Support in promoting EVS activities in the Region of Murcia.

Report z EVS:

Zúčastnil jsem se projektu Evropské Dobrovolnické Služby v organizaci La Enredadera Vivencial ve španělské Murcii od 15.1.2017 do 15.8.2017.

Hledal jsem projekt, který by mi umožnil rozvinout schopnosti v práci s mládeží, jejímuž vedení se ve volném čase věnuji dlouhodoběji. Také mě lákala možnost vyzkoušet si práci učitele nebo vychovatele v jiné zemi. Posledním z parametrů výběru byla touha naučit se španělsky a poznat španělský způsob života. Po třech měsících hledání organizací, odesílání motivačních dopisů a dotazů se mi začaly vracet odpovědi a několik z nich vedlo ke skypovým interview, ze kterých pak vyplynulo, že chci Murcii a ona chce mě. Za další tři měsíce jsem sbalil sandály, opalovací krém a vyrazil na jih.

Po mém příjezdu do Murcie začalo sněžit. Poprvé za třicet let. Všichni byli nadšení a podchlazení včetně mě. Naštěstí se o nás, dobrovolníky, starala koordinující organizace Euroacción, která nás (čtyři dobrovolníky) mimo jiné, opatřila bytem v centru města a elektrickými přímotopy. Jednou za dva týdny jsme se s ostatními dobrovolníky setkávali ve vyhřáté kanceláři organizace, diskutovali naše starosti a dávali si tipy na život v Španělsku i pro práci v našich projektech. Organizace nám také za drobný poplatek nabídla výuku španělštiny, po které jsme všichni skočili. Časem se začalo oteplovat a přímotopy jsme vyměnili za větráky, jelikož Murcie je ročním průměrem jedním z nejteplejších regionů v Evropě. Venku bylo až dusno a po příjezdu ze školy jsem se rád na pár hodin zavřel doma ve stínu a připravoval věci na další den. Večery byly krásně uvolněné, venku lidé posedávali v parcích, korzovali městem a navštěvovali veřejné kulturní akce, jako koncerty, promítání a autorská čtení, kterých je v Murcii přehršel. Každých čtrnáct dní zaklepal na dveře pan domácí, pro jistotu se pokaždé znovu představil, a obdaroval nás pomeranči a citrony ze své zahrádky.

Můj projekt byl zaměřen na výuku anglického jazyka a aktivity neformálního vzdělávání v soukromé škole, která používá alternativní metody výuky. Do školy jsem jezdil každý den na kole, které mi poskytla koordinující organizace, a učil jsem a pomáhal ostatním učitelům každý všední den od devíti od rána do dvou hodin odpoledne. Po škole jsem někdy zůstával s učiteli a připravovali jsme program na další dny, upravovali jsme školu, nebo jsem zamířil domů a chystal materiály na výuku angličtiny, která byla jádrem mojí činnosti. Jelikož jde o školu alternativní, vyučoval jsem formou her, rukodělek a jiných aktivit, jako drobné divadlo a zpívání s kytarou. Po rozkoukání se, jsem zavedl také anglická herní odpoledne pro rodiče s dětmi. Škola je situována v klidném prostředí pomerančových hájů za městem, ve zrekonstruované malé haciendě. Je rozdělena na několik tematických prostorů, jako část umělecky kreativní, část sportovní, část studijní a další. Součástí je taky rozlehlá zahrada, kterou děti pod vedením „průvodců“, jak se učitelé titulují, obstarávají. Škola funguje fakticky, jako komunitní platforma, protože po škole se tu setkávají i rodiče k různým aktivitám, společným oslavám nebo volnočasovým kroužkům dětí, a dětí s rodiči. Tento přístup se mi velice zamlouval, protože jsem nebyl jen jedním z průvodců/učitelů, ale také součástí komunity, která mě mezi sebe velmi vřele přijala. S některými rodinami jsme si vytvořili bližší vztah a trávili spolu čas i mimo školu. Jedna z maminek se tvrdohlavě ujala úkolu naučit mě vařit španělskou kuchyni, a za její trpělivost jsem jí velmi vděčný. Doposud jsem nikoho neotrávil.

Jelikož v Murcii žije mnoho lidí z afrických zemí, kteří sem v minulosti imigrovali, a někteří z nich se žijí na okraji společnosti nebo v problémových lokalitách, rozhodl jsem se, že nárazově vypomůžu v aktivitách jedné neziskovky, která s těmito lidmi pracuje, a jednou za čas jsem dojížděl pomáhat s animací dětských aktivit v ludotéce, kterou organizace zřídila. Volný čas jsme také trávili s přáteli cestováním po regionu i po Španělsku, pilováním španělštiny a poznáváním místní kultury.

Velkou výhodou byly také známosti navázané na trénincích EVS dobrovolníků pořádaných španělskou Národní agenturou. Nejenom, že jsme mohli sdílet naše zkušenosti, dávat si tipy pro další působení a inspirovat se navzájem, ale také jsme tím vytvořili síť dobrovolníků v celém Španělsku, což nám pak dalo pocit, že jsme v každém městě tak trochu doma.

Můžu za sebe říci, že EVS je o lidech, a to lidské, co ze sebe člověk vydá svému okolí, dostane pak zpátky stonásobně. Já měl v Murcii a Španělsku celkově štěstí na všechno to lidské, co jsem dostal. Na všechna ta setkání, hovory, emoce,..

 

Tomáš Pavloň

Možná se ti bude líbit