ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz
Termín konání: 8.—16. březen 2025
Místo konání: Bușteni, Rumunsko
Český tým: 1 účastník (ve věku 18+ let).
Přečtete si info-pack.
Hostitelská organizace: Association C.O.S.I.: Civic Orientation and Social Integration
Report z projektu:
V letošním březnu jsem se na týden zúčastnil projektu Erasmus+, pořádaného rumunskou nevládní organizací COSI. Projekt nesl název Voice and action 2.0. Jednalo se o druhý projekt organizace COSI, zaměřující se na fenomén youthworkingu – který lze široce chápat jako práci s mladými lidmi, v nejrůznějších odvětvích. Ačkoliv jsem s youthworkingem již jisté zkušenosti měl, naučil jsem se na projektu spoustu nových dovedností a získal užitečné znalosti.
Projekt se konal v malebném rumunském městečku Bușteni, nacházející se v nádherných Karpatech, asi půl hodiny cesty vlakem od sedmihradské metropole Brașov. Krásné prostředí, výborná organizace, kterou měla na starost COSI, a ochota jejich dobrovolníků dohromady vytvořili dokonalou atmosféru, v jejímž duchu se projekt až do konce nesl.
Každý den jsme se spolu s 30 dalšími participanty pod vedením profesionálního trenéra Andreie účastili kreativních workshopů, jejichž cílem bylo zvýšit povědomí o práci s mladými lidmi a jejich participaci ve veřejném životě a místních komunitách. Po celých sedm dní byl program každý den skutečně nabitý. Brzy dopoledne (po vydatné snídani) začínaly společné aktivity, které (s několika příjemnými přestávkami na svačinu a dvouchodovým obědem) končily až kolem 18:30 večer.
Po večeřích (sestávajících se z hlavního jídla a zákusku) jsme se většinou sešli na intercultural-evenings – tedy neformálních večerních aktivitách, ve kterých účastníci představovali země ze kterých přijeli.
Vrcholem celého projektu bylo vytvoření videokampaně, která si kladla za cíl přimět mladé lidi k větší účasti ve veřejném životě. Její tvorba tak testovala všechny doposud nasbírané zkušenosti z předchozích dnů.
Součástí projektu byla i celodenní exkurze do historického centra Brașova. Během ní jsme stihli navštívit lokální neziskovou organizaci Kastel youth, která slouží jako všestranné komunitní centrum, pro každý věk. Zároveň jsme měli tu možnost poznat zblízka Brașovskou a Rumunskou historii skrze exkurzi v místním muzeu, umístěného v historické budově radnice.
Cenné zkušenosti, které se mi hodí do profesionálního i osobního života však nejsou jedinou věcí kterou jsem si z projektu přivezl. Během onoho krásného týdne jsem navázal spoustu nových známostí (které se mohou hodit i pro profesní dráhu) a blízkých přátelství. Jsem přesvědčený, že s některými účastníky – tedy spíše přáteli – se ještě v budoucnosti shledám.
V závěru bych chtěl velmi poděkovat vysílající organizaci EYCB, která mi umožnila se projektu zúčastnit a rumunské COSI za výbornou organizaci a krásných (ale hlavně naučných) sedm dnů v Rumunsku.
Adam S.