Preventing Radicalization of Young People through Youth Work — Severní Makedonie

single-image

Program a akce: Erasmus+ Mládež, klíčová akce 1: tréninkový kurz

Místo konání: Struga, Severní Makedonie

Termín konání: 25. listopad—3. prosinec 2021

Prosím důkladně si přečtete info-pack projektu. 

Účastnící se země: Finsko, Makedonie, ČR, Španělsko, Estonsko, Itálie, Dánsko, Spojené království

Hostitelská organizace: PUNTLAND COMMUNITY RY (Finsko) & Volunteers Centre Skopje (Severní Makedonie)

Český tým: Kristýna Kolářová

Report z projektu:

Vítejte na Balkáně!

Dnes vás provedu tréninkovým kurzem Preventing Radicalization of Young People through Youth Work, který se konal 25. 11.—3. 12. 2021 ve Struze – malebném městečku v Severní Makedonii. Pořádala ho organizace Puntland Community RY a Volunteers Centre Skopje.

Struga, kde se projekt konal, se nachází cca 3,5 hodiny od hlavního města Skopje, kde celý náš příběh začíná. Nebo bych mohla také říct, že můj příběh, protože na tomto tréninkovém kurzu jsem byla sama (jelikož doba kovidová je nevyzpytatelná a bohužel se nikomu jinému nepodařilo vyjet). O to více se vám tedy pokusím přenést kouzelnou atmosféru Severní Makedonie – třeba vás to zláká a příště budete o svých zážitcích z Balkánu psát vy. 😊

Jak jsem již zmínila, celý projekt pro mě začal již na letišti ve Skopje, kde mě a další skupinky lidí z jiných zemí vyzvedli organizátoři. Vyčerpáni po dlouhém letu, ale posíleni burekem (typický místní druh plněného pečiva, 10/10 doporučuji), jsme spolu v minibuse vyrazili do místa ubytováni. Po cestě jsme zjistili, že se ve stejnou dobu na stejném místě budou konat dva odlišné tréninkové kurzy. Více lidí, větší zábava! Samozřejmě se ale také hledělo na protiepidemické opatření a všichni jsme byli povinně otestováni. Naštěstí pozitivní byla jenom naše nálada a testy na covid vyšly všechny negativní.

První den proběhl v duchu seznamovacích her a celkového obeznámení se s tématem. Jelikož se jednalo o citlivé téma, bylo třeba se lépe seznámit, poznat se a sestavit určitá pravidla komunikace, abychom se nebáli vyjádřit svůj názor. Na projektu se sešli lidi z Estonska, Turecka, Severní Makedonie, Česka (mrk, mrk) a také jsme měli tu čest poznat somálskou komunitu z Francie, Nizozemska, Finska a Velké Británie. Nehledě na to, že jsme byly z naprosto různých backroundu, jiného věku, odlišné kultury, tak se organizátorům podařilo nás poměrně rychle stmelit a prolomit ledy.

Druhý den jsme již přistoupili k samotnému tématu tohoto tréninkového kurzu. Začali jsme s tím, že jsme si ujasnili, co to vlastně radikalizace je. Skrze různé týmové aktivity jsme docílili jednotných definicí pojmů spojených s radikalizací. Díky tomu jsme se naladili na společnou vlnu a po zbytek týdne bylo jednodušší na tento základ nabalovat další znalosti a doplňovat vše o naše zkušenosti a poznatky. Během tréninkového kurzu jsme také řešili stereotypy a předsudky. Každý jsme měli za úkol udělat plakát na který jsme měli vypsat předsudky o zemi, kterou nám přidělili. Na mě vyšlo Turecko a Česko dostalo na starost Estonsko. Holky z Estonska mezi stereotypy o Česku zmínili třeba ponožky v sandálech a nadmírnou konzumaci piva. Něco na tom asi bude😊.

Každý večer jsme také měli Intercultural night, během které se představovali jednotlivé země, které se účastnili tohoto projektu. Součástí těchto večerů byli národní tance, pokrmy, písně, místní alkohol…jednoduše bylo veselo.😊 Měli jsme také možnost blíže poznat Makedonii, díky jednodennímu výletu, který pro nás organizátoři uspořádali. Jeli jsme do sousedního městečka Ohrid, které je společně s Ohridským jezerem zapsáno na seznamu UNESCO. Výlet nám pomohl nabrat síly na zbytek tréninkového kurzu a ještě víc nás všechny stmelil. S šálkem kávy a baklavou jde všechno hned líp!

Celou naši práci, kterou jsme společně vytvořili během projektu, jsme shrnuli do videa, plakátu a navrhli jsme taky různé způsoby, jak by se radikalizace mohla předcházet pomocí sociálních sítí. Bylo skvělé být součástí tohoto mezinárodního týmu. Tímto bych ráda poděkovala všem mým kolegům z tréninkového kurzu. Byli jste úžasný! Díky vám jsem se dozvěděla spoustu zajímavých a přínosných informací, přiblížili jste mi dění ve vašich zemích a obohatili jste můj život o spoustu krásných vzpomínek a nezapomenutelných zážitků. Jsem za to velice vděčná. Také bych chtěla poděkovat všem organizátorům a týmu EYCB! Děkuji moc, jste skvělí!

                                                                                                                                               Kristýna Kolářová

Možná se ti bude líbit