Play without Barriers — Německo

single-image

Program: ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Místo konání: Berlín, Německo

Termín konání: 19.—27. duben 2022

Pokud máte zájem o více informací, prosím důkladně si přečtete info-pack.

Hostitelská organizace: NGO Chance Berlin

Účastnící se země: Německo, ČR, Portugalsko, Španělsko

Český tým: Barbora Vlasáková, Quang Hai Nguyen

Report:

Výměna mládeže, pořádaná organizací NGO Chance Berlin, se konala ve dnech 19. – 27. dubna 2022 v Berlíně. Téma setkání znělo: Žít, abychom si hráli, nebo hrát si, abychom žili? Aneb hraní je základní vlastností lidské přirozenosti, je to univerzální nástroj pro sdílení a přijímání myšlenek a postojů. 

Celkem se projektu zúčastnilo 16 lidí: 5 účastníků z Rumunska, 2 z Litvy, 1 z Lotyšska, 1 z Maďarska, 2 z Německa, 3 z Portugalska, 2 z České republiky. Ovšem ve skutečnosti byla kulturní výměna ještě rozmanitější. Někteří účastníci totiž přijeli ze země, ve které momentálně studují či žijí, ale která není jejich rodištěm. A tak jsem měla možnost dozvědět se něco také o Rusku, Turecku, Kazachstánu a Pákistánu. 

Většina programu sestávala z vlastního hraní her, organizovaného jednotlivými účastníky a jejich následného reflektování. Hry byly velice rozmanité: Psychologické, klasické dětské jako tichá pošta či variace na rybičky, rybičky, rybáři jedou!, běhání s vejcem na lžíci, skákání s míčem mezi nohama… Dostalo se i na světoznámý fotbal, či umělečtější aktivity jako lov fotek či meditativní kontaktní cesta duše se zavázanýma očima. 

Navíc jsme se každý den zaměřili na jednu z bariér, které mezi lidmi existují: zdravotní, ekonomické, sociální, jazykové, geografické… V rámci hraní her a následné reflexe jsme zvažovali, nakolik daná aktivita tu kterou danou bariéru překonává či nikoliv. Cílem projektu totiž bylo vytvořit soubor her, které lze využít právě při vzájemném vzdělávání ohledně různých hranic. 

 

Ubytováni jsme byli v hostelu v příjemné vzdálenosti od městského centra, v pokojích po čtyřech. Daný hostel pracuje pouze se skupinami, takže jsme měli pro sebe jídelnu, koupelny i společenskou místnost. Jídlo nám připravovala milá paní hovořící pouze rusky. 

Program byl od deseti hodin dopoledne do šesti do večera, takže člověk mohl objevovat Berlín nejen o volném dnu, ale i po ránu či v době berlínského nočního života, čehož také většina účastníků využila. 

Většina účastníků se také shodla, že bylo příjemné vrátit se v rámci mnoha her do svých dětských let. Obohacení o zvažování různých bariér dodalo veškerému hraní další rozměr, adekvátní tomu, že už jsme přeci jen všichni dospělí. 

Projekt naplnil také přínosy, které očekáváte od všeho, co se nachází na těchto stránkách: možnost setkání s mladými lidmi z všemožných jiných zemí, vedení dialogu na kdejaké téma. Procvičení angličtiny, formulace vlastních myšlenek. Nutnost nasadit vlastní kreativitu, schopnost reagovat na danou situaci, vypořádat se s naprosto novým prostředím, novými spolubydlícími a spolupracovníky. A alespoň letmé poznání daného místa – v tomto případě Berlína, živoucího města s živou kulturou. 

 
                                                                                                                   Barbora Vlasáková

Možná se ti bude líbit