CreACTIVE — Rakousko

single-image

Termín konání: 3.-10. října 2018

Místo konání: Velden am Wörthersee, Rakousko

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: Tréninkový kurz

Přečtete si info-pack a rozpis denních aktivit.

Účastníci: Anežka Kotrbová, Martin Dvořák, Kateřina Hrdá

Účastnický poplatek (vybírala si ho samotná hostitelská organizace):  €30

Hostitelská organizace: EUROPAHAUS KLAGENFURT

Report z projektu:    

Kreativita. Thinking outside the box. Chvíle u jezera Wörtersee. Smích. Kamarádi. Vzdělávání se. To je to první, co mě napadne, když se řekne Cre-ACTIVE. Kurz mladých mnoha národností, kteří se nebojí být kreativní.

Téma kreativity se prolínalo celým kurzem. Zajímavou formou jsme se dozvěděli nové informace o tom, co můžeme nabídnout trhu práce, jaké jsou ty pravé klíčové kompetence. Během kurzu jsme si několikrát zkusili public speaking před zraky ostatních a před kamerou. Ve dvojicích jsme si vyzkoušeli třeba i pracovní pohovor. Zabývali jsme se nezaměstnaností hlavně u mladých a přemýšleli jsme o svých silných stránkách. Dozvěděli jsme se do hloubky o programu Erasmus +. Líbilo se mi, jak vyvážený a pestrý byl program. Nejčastěji jsme pracovali ve skupinách, ale měli jsme i čas přemýšlet jako jednotlivci a sdílet naše osobní názory.

V pátek proběhla Intercultural night, kdy účastníci jakkoli prezentovali svou zemi, to co je pro ni typické. Ochutnávali jsme spoustu národních pokrmů a hlavně sladkostí z jiných zemí a dozvídali jsme se o nejrůznějších tradicích a zvycích jinde. Tento večer byl nesmírně zábavný a obohacující.

V ubytovně byl skvělý krytý bazén, kam jsme chodili ráno nebo večer plavat. Jeden z největších zážitků pro mě byly koupele ve Wörtersee, které jsme s ostatními nadšenci pravidelně pořádali. Voda byla děsně studená, kurz byl přece jenom na začátku října, takže to bylo parádní otužování.

Pondělí jsme strávili v blízkém hlavním městě Korutan, Klagenfurtu. Po přednášce v Europahausu jsme měli prohlídku prostor, které si mohou pronajmout mladí podnikatelé a plnit si zde jejich sny. Viděli jsme třeba místo, kde jeden mladý rozjel business s výrobou nábytku z papíru. Vyzkoušeli jsme si sedět na židli, na které jsme se cítili překvapivě velmi stabilně. V dalších prostorách nám místní s radostí ukázali, co vše už vytvořili na 3D tiskárně a na ostatních zařízeních. Odcházeli jsme inspirovaní. Zbytek dne jsme ještě prozkoumávali krásné centrum města.

Jeden z nejhezčích momentů pro nás byla slavností závěrečná večeře s panem prezidentem Europahausu, který nám předal naše Youthpassy. Mohu jistě říci, že si nepamatuji na program z celého týdně, který by mi přišel zbytečný. Opravdu všechno bylo pojato nápaditě a s velkou dávkou humoru a originality. Často jsme hráli improvizované scénky, diskutovali, používali naši fantazii a důvtip. Instruktoři byli erudovaní a takříkajíc z fleku nám vždy poskytli nějaký tip či radu. Během pár dní se nám podařilo vytvořit neskutečně přátelskou atmosféru a už nyní máme naplánovaný meet-up v Krakově, abychom se znovu s většinou účastníků opět viděli. Jsem vděčná, že jsem byla součástí Cre-ACTIVE 2018.

Anežka Kotrbová

Možná se ti bude líbit