Feel Food – Itálie

single-image

Termín konání: 1.-8. říjen 2015

Místo konání: Brindisi, Itálie

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Prosím pročtěte si info-pack a rozpis denních aktivit.

Věkový limit pro účastníky: David Osina, David Ježek, Linda Krumpholcová, Karolina Průšová

Group leader: Markéta Osinová

Účastnící se země: Bělorusko, ČR, Rumunsko, Srbsko, Turecko, Tunisko, Itálie

Report z projektu: 

První říjnový týden se v městečku Brindisi na jihu Itálie sešly týmy z České republiky, Běloruska, Srbska, Tuniska, Rumunska a Itálie, aby společně zažily projekt Feel food. I já jsem dostal možnost se tohoto projektu zúčastnit a strávit tak úžasný týden v krásném jihoitalském prostředí se skvělými lidmi.
 
Z názvu lze snadno odvodit, že ústředním tématem celého projektu bylo jídlo. Jídlo spojuje kultury. A nás spojilo dokonale. V rámci programu jsme představovali své národní a tradiční pokrmy, vytvářeli jsme velkou kuchařskou knihu a nejen že každý tým spoustu svých domácích pochoutek přivezl, ale navíc jsme i jídla sami připravovali a vařili. Sice v trochu bojových podmínkách, na vařiči, který nevařil a s pokličkou, která nepasovala na hrnec, ale zaimprovizovali jsme a náš štrůdl i česnečka slavily úspěch. Během těchto „kuchařských show“ jsme si mohli prohlédnout, přivonět i ochutnat ingredience, ze kterých jednotliví členové své tradiční delikatesy připravovali, a prohlédnout si postupy a techniky, jak tyto dobroty vykouzlit. Díky tomu např. vím, že v Turecku je mnohem více druhů kebabu než jen döner a dürüm, které známe z našich restaurací, že většina tuniských národních jídel je silně kořeněná a že v Bělorusku se vodka přidává i do jídel. 
 
Dalším gurmánským zážitkem byla interkulturní noc. Každý tým svůj stůl zaplnil všemožnými pochoutkami, z nichž některé jsem viděl poprvé v životě a některé mi doslova učarovaly. Třeba pravý srbský ajvar nebo tuniská černá omáčka byly naprosto delikátní. Při ochutnávání hrála regionální hudba, kterou s sebou jednotlivé týmy přivezly, a učili jsme se navzájem naše národní tance.
 
Ubytováni jsme byli v Bed&breakfast Manzoni na pokojích po 3-4 lidech. Pokoje byly hezké, měly vlastní koupelnu a klimatizaci a k dispozici jsme měli i velkou terasu, kde jsme se večer scházeli a kde jsme mimo jiné slavili narozeniny Marie z Běloruska. Do budovy se společenskou místností, kde se většina programu odehrávala, to bylo asi 15 minut pěšky a na pláž za městem asi 20 minut autobusem. Sice už bylo po sezóně, ale to nám rozhodně nezabránilo v řádění ve vodě a uspořádání párty na pláži.
 
Kromě toho jsme prezentovali informace o svých vysílajících organizacích, čím vším se zabývají a co vše mladým lidem nabízí. Pochopitelně jsme si na sebe vzali kontakty a díky facebooku v kontaktu zůstaneme. Již na projektu se domluvilo několik mezinárodních návštěv a člověk pochopitelně získal nejen spoustu přátel v zahraničí, ale i ve své zemi. I já už se nemůžu dočkat, až vyrazím za svými novými kamarády do Srbska a Makedonie a zároveň budu moci u sebe v Praze hostit holky z Běloruska, jak jsme se na projektu domluvili.
 
Dobrá byla i skladba zemí, které se projektu účastnily. Např. s lidmi z Tuniska jsem byl na projektu poprvé a možnost poznat blíže arabskou kulturu a bavit se s nimi o všem možném bylo ohromně zajímavé.
 
Během týdenního projektu jsme měli i volný čas na to, abychom si prohlédli město, jeli na pláž nebo podnikli výlety do okolních měst. Měli jsme tak možnost poznat nejen samotné Brindisi, ale i pár míst v okolí.
 
Na jedno odpoledne pak byla naplánovaná oficiální návštěva na radnici, kde nás tamní zastupitel přivítal a pověděl nám o tom, co město Brindisi dělá pro mladé lidi, jaké programy organizuje a s jakými partnerskými městy spolupracuje.

 

Celkově se jednalo o povedený projekt na krásném místě. I organizátoři byli uvolnění, vše probíhalo v klidném a přátelském duchu a všude vládla pohodová atmosféra jižní Itálie. A velký dík samozřejmě patří i Janě z EYCB, která nám celý projekt zprostředkovala a bez níž by se na Feel Food nikdo z nás nedostal. Já osobně jsem hrozně rád, že jsem se projektu mohl zúčastnit a dostal jsem tak šanci uniknout uplakanému podzimnímu počasí a ještě si o týden prodloužit léto. Pro mě to byl jeden z nejlepších projektů, na kterém jsem byl. A navíc jsem se naučil pár originálních receptů, u kterých si vždycky vzpomenu na fajn lidi, které jsem na projektu poznal.
 
David Ježek

Možná se ti bude líbit