Guide to Erasmus+ Applications — Portugalsko

single-image

Termín konání: 16.-24. červenec 2018

Místo konání: Maceira – Fornos de Algodres, Portugalsko

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Přečtete info-pack 

Účastníci: Jana Kohoutová, Adéla Kalusová, Tomáš Bendl, Tomáš Král

Hostitelská organizace: Associação de Promoção Social, Recreativa, Desportiva e Humanitária de Maceira

Účastnící se země: Spain, Macedonia, Latvia, Romania, Czech Republic, Portugal

Report z projektu:  

Základním stavebním kamenem celého projektu byla myšlenka, že velké množství zejména mladých lidí má zajímavé a kreativní nápady na své vlastní projekty, ale bohužel postrádá praktické dovednosti či kompetence k jejich realizaci. A právě proto se 17.-23. července v malebné portugalské vesničce jménem Maceira uskutečnil Tréninkový kurz Guide to Erasmus + Applications. Na projektu, jehož hlavní náplní bylo naučit se úspěšně podat žádost o vlastní projekt v rámci Erasmu+, se sešlo celkem 25 účastníků z 6 různých zemí (Portugalsko, Česká republika, Lotyšsko, Makedonie, Rumunsko
a Španělsko). Hlavní dva lídři Vasco (Makedonie) a Antonio (Portugalsko) pro nás připravili exkluzivní týden, který dokonale vybalancovával nezbytnou práci se zábavou.

První den spočíval především v seznamování se s ostatními účastníky projektu a byl tak naplněný team-buildingovými aktivitami, „icebreakry a energisery“. Od druhého dne už jsme však začali pilně pracovat. Teoretická část projektu spočívala především ve výkladu od našeho skvělého lídra Vasca. Každý účastník si vybral téma, o kterém by chtěl v budoucnu uskutečnit svůj vlastní projekt. Na základě těchto témat jsme vytvořili týmy a mohli tak začít pracovat na našem vlastním projektu. Od této doby byla struktura každého dne velmi podobná. Spočívala v teorii, kterou nám poskytoval Vasco, poté následovala především naše vlastní týmová práce, na kterou bylo poskytováno nejvíce času a během které jsme tvořili a psali reálnou žádost o náš vlastní projekt. Následně se obvykle uskutečnily zábavné aktivity a hry, které uvolnily atmosféru a podpořily týmového ducha. Každý podvečer se konal tzv. „reflection meeting“, kde jsme v mezinárodní skupině probrali, co se nám ne/líbilo a následně to konzultovali právě s Vascem. Večer a v noci obvykle následovaly tzv. „intercultural evenings“ a volná zábava.

Jediným „narušením“ této pestré struktury byly 2 výlety, konkrétně do blízkého Fornos de Algodres a také do Visea.

Nebyly to pouze teambuildingové aktivity a společné večery, které z nás vytvořily skvělou partu. Byl to i střevní virus, který vypukl zhruba v půlce projektu a postihl většinu účastníku včetně mě. I díky této nepříjemnosti jsme se během pouhých 7 dnů spojili a skamarádili tak, jak by to málokdo čekal. Portugalsko mě okouzlilo natolik, že jsem se spolu se svými novými českými a makedonskými kamarády rozhodl v této zemi zůstat o den déle, abychom mohli objevovat krásy Porta.

Po technické stránce, kterou obstarával druhý lídr Antonio, také vše fungovalo, jak mělo. Hostel v Maceiře je hezký a nový. Strava byla výborná a dovolím si říct, že i přes to, že jsme bydleli v malinké vesničce, kde nebyl ani obchod (bar však ano!), jsme měli naprosto vše. A když už náhodou něco chybělo, přišel Antonio se svojí slavnou hláškou „will provide“ a do pár minut jsme měli prakticky cokoliv, co jsme potřebovali (od tiskárny až po léky na průjem).

Díky tomuto projektu a zejména díky pragmatickému přístupu jeho organizátorů jsem se konečně dozvěděl, jak postupovat při psaní a realizaci vlastního Erasmu+ projektu. Nejsou to však pouze tyto teoretické kompetence, které jsem si osvojil. Jsou to dále nová přátelství, kontakty, poznání nových kultur a především spousta nezapomenutelných a skvělých zážitků.

Tomáš Bendl

Možná se ti bude líbit