Termín konání: 16.-25. říjen 2019
Místo konání: Busteni, Rumunsko
Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže
Pro informace o projektu si přečtete info-pack.
Účastnící-se země: Czechia, Greece, Italy, Latvia, Lithuania, Republic of North Macedonia, Poland and Romania
Účastníci českého týmu: Quang Hai Nguyen, Zdeňka Jarošová, Kateřina Kvapilová
Group leader: Jitka Jurníková
Hostitelská organizace: ASOCIATIA ODEN NEHOIU
Video z projektu: https://youtu.be/woiggv7ojdA
Report z projektu: Volunteerism vs. Voluntourism
Ve dnech 16. – 25. října se v rumunském městě Busteni konal projekt, který nesl název „Volunteerism vs. Voluntourism“. Projektu se celkově účastnilo 42 mladých lidí z celé Evropy, konkrétně pak z Litvy, Lotyšska, Severní Makedonie, Řecka, Itálie, Polska, České republiky i z hostující země Rumunska. Celá výměna mládeže byla organizována rumunskou Asociací ODEN, facilitátory při tomto projektu byli Tolea Dimitrie, Bogdan Chiriacescu a Fabi Chiriacescu.
Tento projekt měl za cíl seznámit účastníky s celkovou koncepcí a vizí projektů z Erasmus+ programu. Hlavní myšlenka byla, aby účastníci dokázali porozumět smyslu těchto projektů a co se od nás jako účastníků očekává a jak bychom měli přispět k naplnění cíle konkrétních projektů. První polovina tohoto projektu byla zaměřena převážně na různé icebreakry a teambuildingové aktivity. Ty byly ve skupině 42 lidí opravdu nezbytné, aby se všichni zvládli co nejdříve seznámit a poznat. Protože se město Busteni nachází v údolí sevřené horami a počasí nám po celých deset dní přálo, byly k vidění nádherné scenérie a organizátoři se tak snažili aktivity co nejvíce realizovat venku. Měli jsme tak možnost město pořádně prozkoumat při „City Boundu“ či navštívit několik blízkých památek a zajímavostí. Večery jsme pak trávili dohromady a troufám si tvrdit, že pro účastníky byly nejzajímavější interculture nights, kde byly postupně prezentovány všechny účastnické země. Večery byly obohaceny scénkami, kdy danou zemi vždy představovali účastníci z jiné země, a tak se všichni navzájem obohatili o zajímavé fakta či různé tradice a zvyky jednotlivých zemí. Jako tradičně při těchto prezentacích nechyběly všelijaké mezinárodní dobroty, pálenky či lekce tradičních tanců.
Ve druhé polovině projektu jsme se již plně soustředili na World School Debate Competiton, které předcházely diskuze o tom, kdo se projektů z Erasmus+ programu účastní a jaký je rozdíl mezi „volunteer“ a „voluntourist“. Tato soutěž trvala čtyři dny, během kterých jsme se důkladně v mezinárodních týmech připravovali na hodinu trvající debaty. Ty svou úrovní a nasazením účastníků předčila všechna očekávání organizátorů, kteří je hodnotili jako jedny z nejlepších. Tato aktivita mě osobně přišla nejvíce obohacující a bylo skvělé vidět, jak se všichni účastníci snaží zapojit a chtějí dát projektu i jiný rozměr než jen večerní popíjení a hraní her. Celá soutěž pak vyvrcholila v místní škole, kde se dva nejlepší týmy utkali ve finále před obecenstvem, které z části tvořili žáci školy.
Po náročných několikakolových debatách byl poslední den zaslouženě vyhrazen odpočinku a výletům. Navštívili jsme pevnost Rašnov, mýty opředený hrad Bran – sídlo tajemného Drákuly a v neposlední řadě i město Brašov. Tento den byl tak skvělou tečkou po náročných deseti dnech. Domů jsme se pak všichni vraceli obohaceni o spoustu nových zážitků, nových přátelství a zkušeností, které nám tento projekt v Rumunsku přinesl.
Zdeňka Jarošová