Wake Up the City — Portugalsko

single-image

Termín konání: 5.-12. prosinec 2019

Místo konání: Braga, Portugalsko

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Pro více informací o projektu, prosím důkladně si přečtete info-pack.Pokud vás zajímá, co účastníci projektu vytvořili, podívejte se zde.

Hostitelská organizace: ESN Minho

Účastnící-se země: Portugal, Spain, Lithuania, Czech Republic, Italy, Romania

Účastníci českého týmu:  Martina Kašpárková, Aneta Bláhová, Tomáš Hercig, Martina Kvapilová

Group leader: Tereza Haškovcová

Report z projektu:

 

Youth Exchange pořádaná organizací Erasmus Student Network – Esn Minho se konala mezi dny 5.12. – 12. 12. 2019 ve městě Braga, které se nachází zhruba 45 minut autem od Porta. Tématem našeho projektu bylo Wake Up the City, neboli ,,probuďte město„, snažící se o poskytnutí prostředků na snížení nezaměstnanosti a zvýšení kreativity, spolu se značným posunem na osobní i profesní úrovni.

Na projektu se sešlo celkem 30 účastníků pocházejících z Itálie, Španělska, Rumunska, České Republiky, Litvy a domácího Portugalska. Po celou dobu programu nám dělali společnost 3 úžasní koordinátoři z Portugalska Fernando, Daniel a Miguel, kteří nás svými znalostmi a vtipem nepřestali okouzlovat po celou dobu projektu. Celý tréninkový program se konal v historické budově poblíž náměstí přímo v centru Bragy. Ubytování bylo v pokojích po 3-8 lidech v malém mostelu nedaleko centra, takže se dalo tam i zpět krásně dostat pěšky. Prostory byly sice stísněné, ale alespoň jsme měli možnost se lépe navzájem poznat. První den byla v noci velká zima. Naštěstí nám organizátoři sehnali přenosná topeníčka, která nás zachránila.

Jídlo nám bylo podáváno v překrásné a stylové restauraci umístěné přímo na náměstí s výhledem na kolosální vánoční strom. Musím přiznat, že tak dobré jídlo jsem dlouho neměla. Předposlední den jsme dokonce měli tu čest jít a jíst v lokální restaurace, která je dekorovaná typickými produkty z Portugalska jako jsou například ručně malované talíře, které zdobily stěny restaurace. V restauraci jsme si mohli objednat cokoliv na co jsme měli chuť a celková atmosféra byla velmi příjemná.

Každodenní program byl započat „energizerem“, který má za cíl rozproudit krev v žilách a uvést účastníky do ,,použitelného stavu“, pokud jsou například rozespalí. Musím přiznat, že energizery moc v lásce nemám, ale aktivity vybrané našimi koordinátory byly neinvazivní a velmi zábavné. Poté následoval program sestávající z přednášek a prezentací o našich vysílajících organizacích, o místních start-upech a také o turistické situaci v jednotlivých zemích. Musím uznat, že zvolení prezentující start-upů byly dokonale zvolení. Měli zkušenosti v oboru, popsali nám svoje úspěchy i neúspěchy, začátky a postupy při realizaci jejich nápadů. Při jejich řeči nám všem spadla brada a rozhodně jsme dostali velkou dávku inspirace. Dozvěděli jsme se, že pokud máme malý kapitál, ale velký a originální nápad, je možné vše.

Čtvrtého dne jsme měli možnost se podívat do nedalekého města Porta. Při raním čekání na autobus, který měl hodinové zpoždění z důvodu špatného počasí, jsme si krátili cestu zpěvem. Když zpívá 30 lidí dohromady, je to pořádný rachot, ale také obrovská zábava. Naši pěveckou hodinku jsme řádně zdokumentovali a následně pokračovali i v autobuse. Organizátoři nás poctili prohlídkou města a působivým výkladem o místních památkách a architektuře.

Každý druhý den se konala “intercultural night“ 2 zemí, kde jsme měli možnost prezentovat naši kulturu a její zajímavosti, doplněné o ochutnávku dobrot. Největší úspěch měla dle mého názoru právě portugalská noc, kdy jsme měli možnost ochutnat spoustu pochutin a nechybělo ani ikonické Portské víno.

Na poslední tři dny projektu jsme byli rozděleni do skupinek s různými národnostmi pro sekci zvanou “brand it“, kde nám vždy Daniel na začátku bloku připravil krátkou prezentaci o tom, co je našim úkolem a poté jsme se s teamem pustili do práce. U těchto aktivit se jednalo o to, abychom vytvořili vlastní značku s logem, sloganem, výdaji, sponzory, cílovou skupinou a veškerými náležitostmi pro vytvoření vlastní značky/firmy. Při vytváření naší značky jsem byla překvapená kompetencemi mého týmu. Měla jsem tu čest pracovat se studentkami marketingu, softwarového a grafického designu a IT. Naše spolupráce byla pro mě velkým potěšením a myslím, že lepší tým jsem si nemohla přát.

Poslední den projektu se náš nápad prezentoval před veškerými účastníky projektu. Jako speciální hosty pozvali koordinátoři i potencionální investory a kapacity v oboru start-upů, což přidalo na nervozitě a vlilo nám adrenalin do žil, ale vše dobře dopadlo a ,,porotci“ ocenili naši práci vytvořenou během několika hodin.

Za možnost zúčastnit se tohoto projektu jsem neskutečně vděčná, protože mě naučil, že i s jednoduchým nápadem se dá udělat díra do světa. Celkově mě velmi obohatil o nové znalosti, zkušenosti, zážitky a především o úžasné lidi, kterých si neskutečně vážím. Chtěla bych poděkovat organizaci Student Network – Esn Minho za realizaci projektu, našim báječným koordinátorům Fernandovi, Danielovi a Miguelovi, kteří pro nás byli spíše jako starší sourozenci, vysílající organizaci EYCB a jejich koordinátorkám: Tereze Homulkové a Janě Parolkové, které nás průběžně o všem informovaly a byly nám oporou.

                                                                                                                Martina Kvapilová

Možná se ti bude líbit