With.In Nature – Dánsko

single-image

Termín konání: 30. srpna – 6. září 2017

Místo konání: Allinge, Bornholm, Dánsko

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Prosím přečtete si info-pack 

Účastníci: Jana Velanová

Účastnický poplatek (vybírali si ho samotní organizátoři): €40

Hostitelská organizace: Dansk ICYE

Účastníci se země: ČR, Belgie, Kypr, Dánsko, Estonsko, Francie, Lotyšsko, Malta, Rumunsko, Slovensko, Španělsko, Velká Británie

Report z projektu:

Tréninkový kurz s názvem With.In Nature, se odehrál v termínu od 30.8. do 6.9. 2017 a jako místo konání organizátoři zvolili dánský ostrov Bornholm. Celou akci zaštítila organizace Dansk ICYE (International Cultural Youth Exchange). Kurz byl určen převážně pro pracovníky s mládeží (Youth leaders) a zúčastnilo se ho celkem 24 lidí z 12 evropských zemí a všemi aktivitami nás provedli dva školitelé.

Účelem kurzu bylo podpořit osobní rozvoj pomocí různých kolektivních aktivit v propojení s okolní přírodou. S programem jsme začali hned poté, co většina účastníků dorazila na místo. Cesta na ostrov byla sice poměrně zdlouhavá, ale díky pomoci organizátorů nikterak náročná, přesto že jsme se přepravovali letadly, vlaky i trajektem.

Po seznamovacích hrách následovali aktivity, které měly za účel utvořit z naší skupiny spolupracující tým. Každý účastník měl také možnost vyjádřit, jak si spolupráci představuje a jaké prostředí je k tomu pro něj zapotřebí. Společně jsme tak zvolili principy podle, kterých jsme pak pracovali celý týden. Zmínit můžu například otevřenost, trpělivost a respekt pro potřeby druhých. Po celou dobu kurzu jsme se věnovali tématům, která nás postupně vedla hloub a hloub do našich osobností, učili jsme se tak poznat sami sebe, spolupracovat v kolektivu a nebát se vyjádřit svoje obavy, smutky, nebo naopak vášně. Pozvolně jsme také určovali oblast, na kterou bychom se chtěli v budoucnu zaměřit a co bychom v této sféře chtěli zlepšit, nebo změnit a přemýšleli jsme nad kroky, které by nás k tomu mohly dovést.

Nejočekávanějším bodem kurzu byl celodenní výlet, na kterém jsme měli možnost ponořit se do našeho vnitřního světa pomocí okolní nádherné přírody a kdy název tréninku With.In nature získal opravdový smysl. Zajímavou zkušeností byla chvíle, kdy jsme měli za úkol následovat školitele v naprosté tichosti. Měli jsme tak možnost být jen se svými myšlenkami a soustředit se na to jak vnímáme přírodu. Na dvě naše kolegyně z týmu tato aktivita zapůsobila natolik, že se ztratily ostatním a pokračovaly v cestě na opačnou stranu pobřeží. Po asi 2 hodinách jsme se však opět našli a ony nám řekly, že ani nevěděly, že byly „ztracené“, pouze vychutnávaly neobvyklý okamžik.

Náplň kurzu pro mě byla neočekávaná a občas, také velmi překvapivá. Myslím, že velkým štěstím bylo, že skupina, která se na Bornholmu sešla, byla plná skvělých a otevřených lidí s různými životními zkušenostmi. Nebyl tak pro nikoho problém otevřít se a sdělit si osobní pocity a zážitky a to, i když některé nebyly zrovna pozitivní. Navázali jsme také nové kontakty a přátelství a myslím, že každý z účastníků bude na kurz ještě dlouho vzpomínat.  

 

                                                                                                                                                                                       Jana Velanová

 

Možná se ti bude líbit