Let’s Work for Work 4! — Bulharsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Místo konání: Tryavna, Bulharsko

Termín konání: 12.—21. srpen 2023

Český tým: 4 účastníci + 1 group leader 

Přečtete si info-pack. 

Hostitelská organizace: Change Is in You (CYA)

Report z projektu:

Výměna mládeže, která se zaměřovala na nezaměstnanost mladých lidí, se konala v termínu 12. – 21. 8. 2023 ve městě Tryavna. Toto malé městečko se nachází uprostřed Bulharska obklopené krásnou bulharskou přírodou, kterou jsme v průběhu tohoto projektu měli možnost prozkoumat. Celkem se zúčastnilo 7 zemí z různých koutů Evropy. Kromě České republiky zde byli mladí lidé z Itálie, Litvy, Běloruska, Arménie, Gruzie a Bulharska.

Celý projekt se zaměřoval na rozšíření vědomostí a dovedností mladých lidí při hledání práce, zdokonalení se v psaní svého CV a motivačního dopisu a vyzkoušeli jsme si také simulaci pracovního pohovoru, který je klíčový pro úspěšné přijetí do práce.

Program byl opravdu nabitý. Každý den jsem se věnovali několika aspektům týkající se hledání práce. Někdy jsme se něco nového dozvěděli skrze hru, jindy formou diskuse a někdy prostřednictvím přednášky. Celý projekt ale nebyl jen o poznání pracovního prostředí, ale také o poznání nás samotných. Uvědomili jsme si hlavní pilíře týmové práce, ale také jsme objevili naše nové silné i slabé stránky.

Velmi se mi líbila aktivita „youth unemployment in different countries“. Každá země prezentovala své problémy týkající se nezaměstnanosti mladých lidí v jejich zemi. Poté jsme vedli diskuzi, zamýšleli se nad tím, proč je tato situace v každé zemi tak odlišná a které problémy jsou naopak stejné. Tato aktivity nám umožnila nahlédnout pod povrch fungování jednotlivých států a doslova nám otevřela oči. 

Úžasné bylo také zkusit si pracovní pohovor a prezentování před publikem. Pro mnohé z nás to znamenalo vystoupení z komfortní zóny, ale po celou dobu zde panovala natolik přátelská atmosféra, všichni jsme se vzájemně podporovali a moc jsme si to užili. Vrcholem každého dne byl intercultural evening, stejně jako na každé výměně mládeže, na kterém jsme více poznali ostatní země. Svou historii a kulturu nám představili skrze kvíz, video, tanec, soutěže ve vaření, ochutnávání tradiční kuchyně a došlo dokonce i na svatbu. Každý večer byl zcela odlišný od ostatních, ale každý byl naprosto skvělý.

Jsem vděčná, že po tomto projektu mohu říci, že vím, jak napsat kvalitní CV, znám důležité prvky motivačního dopisu, umím použít v praxi metodu Mind mapping a spoustu dalšího, co se mi bude při studiu, v práci, i v životě hodit.

Tato výměna mládeže byla obohacují z mnoha stran a já tímto moc děkuji hlavnímu organizátorovi Stanovi, ale především Janě Parolkové, na kterou jsme se mohli kdykoliv obrátit a která nás po celou dobu podporovala. Tímto děkuji celé organizaci EYCB za možnost být součástí tohoto skvělého projektu, že kterého budu čerpat ještě dlouho.

Lucie J.

Možná se ti bude líbit