Get Active – Velká Británie

single-image

Termín konání: 19.-29. květen 2014

Místo konání: Newcastle upon Tyne, Velká Británie

Program a akce: program Mládež v Akci, akce 4.3. tréninkový kurz

Účastníci: Radim Švehla, Barbora Bouchalová

Účastnící se země: Velká Británie, ČR, Rumunsko, Belgie, Chorvatsko, Slovinsko a Itálie

Report z projektu

Projekt “Get Active“ se konal v bývalém hornickém městečku Newcastle upon Tyne, situovaném na severovýchodním pobřeží Anglie, kam dorazila skupina mladých lidí pocházejících z Itálie, Rumunska, Slovinska, Chorvatska, Turecka a České republiky. Cílem našeho společného snažení bylo poznání, získání nových znalostí a sdílení zkušeností nejen v rámci aktivního a zdravého životního stylu, ale zároveň i v palčivých otázkách týkajících se lidských práv, rasismu a stereotypizace především v námi zastoupeních zemích Evropy. Tým zkušených a skvěle připravených organizátorů z Velké Británie, Španělska a Rumunska nám na celou dobu trvání projektu přichystal velmi zajímavý, originální a zábavný program, který nenarušilo ani typicky anglické počasí.

A jakže jsme tedy byli aktivní? V deštivých dnech jsme za účelem probuzení těla i mysli každé ráno začínali cvičením jógy, acrojógy a pilates. Ve dnech kdy nám počasí dovolilo opustit hotel jsme se věnovali sportovním aktivitám (běhání, jogging, fotbal) a hrám (hunters and deers, ninja aj.) na nedaleké pláži a travnatém hřišti. Ryze fyzické aktivity následně střídaly přednášky a diskuze o zdravém životním stylu a výživě. Součástí projektu měl být i pokus o zdravé vaření. Místní podmínky nám však bohužel nedovolili využít hotelovou kuchyni a tak jsme se museli spokojit ve vytvoření „zdravého talíře“ pomocí papíru a fixů. Když to vezmeme z té lepší stránky, tak jsme alespoň nemuseli mýt hromadu nádobí. Asi nejzajímavější a nejvíce přínosná (z této části projektu) byla otevřená diskuze mezi menšinou přítomných vegetariánů a veganů a zbytkem všežravců, kdy jsme se seznámili s osobní zkušenosti, výhodami a případnými úskalími jídelníčku neobsahující maso a produkty živočišného původu. Ožehavá témata zmíněná v úvodu jsme probírali velmi kreativními způsoby. Zmínil bych především „fish bowl“ (kdy jen „účastníci v nádobě“ mohli sdělovat své názory), „speed dating“ (při kterém se každý problém probíral vždy s novým partnerem formou schůzky dvou lidí) a „character debate“ (kdy jste sérii problémů diskutoval z pohledu osoby, kterou jste si vylosoval). I „intercultural night“ byla pojata zcela originálně. Namísto představení zemí jednotlivých účastníků jsme ve třech mezinárodních skupinách vytvořili zcela nové státy, kterým jsme museli společnými silami vytvořit kromě názvu i státní vlajku, hymnu, tanec a pět nejdůležitějších zákonů. 

 

Nezapomenutelných devět dní projektu bohužel uteklo jako voda v řece Tyne. Troufám si tvrdit, že z žádného z účastníků se nestane budoucí olympijský vítěz, a že občas každý (kromě již rozhodnutých) i já sem tam sáhneme po hamburgeru z fast foodu a doušku nějaké přeslazené limonády. Jsem si však jistý, že tento čas strávený na projektu s takovým obsahem a v okruhu tak prima lidí každého z nás nějak obohatil a inspiroval a své zážitky a zkušenosti předáme dál. A pak je to svým způsobem vítězství pro všechny.

Radim Švehla

Možná se ti bude líbit