Eco(love)gy Business+ — Rumunsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Místo konání: Brebu, Caras-Severin county, Rumunsko

Termín konání: 2.—10. září 2023

Český tým: 6 účastníků + 1 group leader 

Přečtete info-pack. Omrkněte také:

 

Hostitelská organizace: Asociatia Alternativa Eco

Report z projektu:

Sešlo se dohromady 42 mladých lidí, ze Španělska, Itálie, Řecka, Rumunska, Maďarska a České republiky. Hostila nás organizace Alternativa Eco a celým programem nás provázel úžasný, pozitivně naladěný Alex. Jako vegetariánka jsem velmi ocenila stravu, kterou nám organizátoři zajistili. Tím myslím, že jsme měli pokaždé plnohodnotné jídlo, což ve vegetariánské, či veganské verzi není standart ani v Česku.

Náš český tým se na místo dopravil autobusem, nebo vlakem. Na cestě nás potkalo naše první dobrodružství a to když jsem 3 hodiny, společně i s řeckou skupinou, čekali na Rumunských hranicích, byli jsme z toho trochu nervozní, protože nás španělský tým už dávno čekal v Temešváru. Můžu zhodnotit, že celá cesta rumunským autobusem byl jeden velký zážitek.

První dny jsme hráli hlavně seznamovací aktivity, v průběhu týdne jsme se dostali i k tématu. Většinu programu jsme byli náhodně rozděleni do skupinek a diskutovali jsme o různých tématech, jako na příklad, 3R (reduce, reuse, recycle), jak vybudovat firmu, udržitelnost společnosti, atd. Vždycky následovala kreativní prezentace nápadu ve formě divadla, zpěvu, básně, her, kresby. Jeden den nás navštívila odbornice na business, celý program vedla ona a věnovali jsme se tomuto tématu. Celý týden jsme měli jednoho tajného kamaráda, který nám tajně předal hrníček, který dovezl a psal nám psaníčka do našich obálek.

Příjemná byla jedna malá vycházka po okolním lese a celodenní výlet do města Rešita, které nemá dlouhou kulturní historii, protože bylo založeno hlavně za účelem těžby kovů. Navštívili jsme zde muzeum herních automatů a měli jsme možnost výšlapu na vyhlídku nad městem, nebo navštívení lokální restaurace. Já jsem si vybrala restauraci a byla jsem velmi ráda, protože mi lokální jídlo velmi chutnalo a byl to pro mě příjemný zážitek.

Každý večer jsme zahájili kulturní nocí, ve formě prezentace, kvízu či ochutnávkou jídla z dané země. Všechny národnosti si s tím dali hodně záležet, takže jsme hojně mohli poznat kulturu jiných národů. Po kulturní noci jsme měli táborák, což byla úžasná příležitost si jen tak popovídat s ostatními a více je poznávat.

Za ten týden jsme se všichni důvěrně sblížili a já jsem si našla nové kamarády jak z Česka, tak i z jiných zemích, které určitě plánuji navštívit.

Monika N.

Možná se ti bude líbit