Youth Empowerment – Road to Success for Youth Workers — Bulharsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Místo konání: Uzana, region Gabrovo, Bulharsko

Termín konání: 1.—9. říjen 2022

Český tým: Martin Zeman

Prosím přečtěte si info-pack.

Hostitelská organizace: Europe for All of Us

Report z projektu:

Tréninkový kurz, který pořádala organizace Europe in Your Hand se konal ve dnech 1.10 – 9.10. 2022 ve vesnici Uzana, vzdálené asi 230 kilometrů od Sofie a téma tréninkového kurzu bylo povzbuzené participace mladých lidí na chodu společnosti. Na projektu se sešlo 25 účastníků z Bulharska, Severní Makedonie, Libanonu, Řecka, Španělska, Kazachstánu, České republiky a Jordánska a celou dobu projektu nás provázeli velmi zkušení a zábavní trenéři Jafer a Stamen. Organizace Europe in Your Hand a její perfektní „šéf“ Georgi pro nás nachystali úžasný týden plný všech možných informací a her,které se konali na krásném místě uprostřed hor Centrální Balkán v samém geografickém středu Bulharska. Ubytovaní jsme byli na pokojích po 2-3 lidech a ubytování bylo velmi přijemné a dostačující, jídlo bylo přímo úžasné.

První den projektu se byl zaměřen na seznamování se všech účastníku projektu formou zábavných her a tři večery byla v programu intercultural night, kde pro nás exotické národy Jordánsko, Libanon, ale i Severní Makedonie, Řecko nebo Bulharsko prezentovali svou kulturu, jídlo a pití. Dostávali jsme informace o inovací v oblasti práce s mládeží, jak podporovat jejich sociální integraci v demokratické společnosti, aktivní občanství a osobní uspokojení, podporovat mezikulturní dialog. Budovali jsme partnerství mezi jednotlivými organizacemi. Na středu pro nás Georgi přichystal výlet do okresního městečka Gabrovo, vzdáleném 25 kilometrů, kde jsme strávili celý den. Navšívili jsme skanzen původní bulharské architektury a řemesel a středisko mezinárodní mládežnické organizace YMCA, kde nám její vedoucí představili její činnost. Gabrovo je střediskem typického bulharského humoru a proto jsem navštívili zdejší Mujzeum smíchu. Ale hlavně jsme se dozvěděli plno nových a užitečných informací od lektorů Jafera a Stamena o managementu dobrovolnických projektů a některých problémech které jsou s nimi spojené. Nejlepší na tom bylo že některé přednášky a „energizer games“ se odehrávali venku v krásné horské přírodě, do níž jsme si závěrečné odpoledne udělali výlet. Naštěstí bylo krásné počasí. Poslední 2 dny jsme se rozdělily do menších skupinek a začaly jsme si zkoušet připravovat vlastní projekt a harmonogram našeho „budoucího“ projektu a poté jsme prezentovaly ostatním skupinkám. Poslední den  odpoledne už bylo hodnocení celého projektu,který byl z mého pohledu velmi užitečný pro každého kdo se zajímá o dobrovolnictví. Každý řekl pár slov na závěr a obdržely jsme certifikát o absolvování kurzu. Následující den nás organizátor Georgi zavezl zpět do Sofie, kde zrovna dobíhali účastníci sofijského mezinárodního maratonu. Sofie je jedno z nejsympatičtějších měst jaké jsem kdy viděl. Kolem 20 hodin středoevropského času (v Bulharsku je časový posun plus 1hodina) jsem přistál na pražském letišti.

Chtěl bych hrozně moc organizaci Europe in Your Hand za možnost zúčastnit se jejich projektu a hlavně Georgimu za perfektné připravený projekt,ubytovaní,jídlo a výlet do Gabrova a dalším účastníkům projektu za skvělou atmosféru, vysílající organizaci EYCB a jeji koordinátorce Janě Parolkové.

Martin Zeman

Možná se ti bude líbit