Youth4Tree2014 – Portugalsko

single-image

Termín konání: 22.-31. březen 2015

Místo konání: Donas, Portugalsko

Program a akce: ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Prosím pročtěte si kompletní info-pack a rozpis denních aktivit

Účastníci: Jitka Chlumová, Jan Pulda, Petra Spurná, Ilona Morávková, Gabriela Plisková, Jitka Pecháčková

Účastnící se země: Portugalsko, Malta; Ázerbajdžán, Česká republika, Španělsko, Bulharsko, Makedonie, Turecko, Arménie a Ukrajina.

Pořádající/hostitelská organizace: Grupo Convivio Amizade de Donas

Report z projektu:

 Projekt Youth4Tree byl pro mne osobně prvním projektem pod programem Erasmus+, kterého jsem se účastnila. Projekt trval osm dní a účastnilo se ho celkem 60 lidí z 10 různých zemí (Malta, Ukrajina, Makedonie, Ázerbajdžán, Arménie, Španělsko, Turecko, Bulharsko, Česká republika, Portugalsko). Tvořili jsme tak poměrně dost velkou skupinu lidí, kterou však organizátoři zvládali bez větších problému managovat. Diverzita této skupiny rozhodně přidala na zajímavosti celého projektu.

Zaměření projektu se týkalo možností rozvoje venkovských oblastí při kladení důrazu na využití jejich přírodního, historického a kulturního potenciálu. Během týdne jsme navštívili řadu vesniček, kde jsme byli vřele přijímáni zástupci místních úřadů, kteří s námi diskutovali o problémech a výzvách jejich správních obvodů. Měli jsme možnost navštívit i místní řemeslníky vyrábějící tradiční výrobky jako například proutěné košíky či kožené bubny bombo. V městečku Fundao jsme strávili jedno celé odpoledne exkurzí v místním Fab Labu, kde jsme vyráběli vlastní předměty a seznamovali jsme se s moderními technikami 3D tisku, laserovými řezacími stroji a dalšími inovativními postupy výroby lokálních produktů.

Zvláštní pozornost nám věnovali zástupci blízké municipality Fundao, která projektu poskytla další finanční zdroje pro jeho realizaci. Byli jsme oficiálně přijati panem starostou Paulem Fernandesem i jeho zástupcem Luísem Miguelem Gavinhosem, který nás v průběhu projektu několikrát navštívil. Bylo nám několikrát zmíněno, že jsme účastníky vůbec prvního projektu Erasmus+ v daném regionu, který je považován za velkou událost. Však jsme se dostali i do televizních novin.

Mezi týmové aktivity patřil geocaching, city game ve Fundau, stavění a pouštění draků. Dále jsme se zabavili střílením z luku, aktivitami v lanovém centru, výlety a vycházkami. Poslední den projektu jsme strávili v Lisabonu, kde jsme si užili poslední společné chvíle u oceánu.

Naše česká skupina měla hvězdné složení. Troufám si za všechny prohlásit, že jsme si projekt užili, jak nejlépe to šlo!

Jitka Pecháčková

Možná se ti bude líbit