10 Jobs to Choose — Lotyšsko

single-image

Termín konání: 8.-21. září 2018

Místo konání: Ausmas, Ērģemes pagasts, Valkas novads, Lotyšsko

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Advance planning visit: 22.-25. srpen. Účastníci: Kateřina Konečná, Petra Králová

Přečtete si info-pack a rozpis denních aktivit výměn mládeže

Účastníci výměny mládeže (8.-21. září): Petra Králová, Milan Gondek, Aneta Havránková, Jan Lubojacký, Anna Schenková

Group leader: Kateřina Konečná

Hostitelská organizace: Biedrība „Atbalsts Valkas ģimenēm“

Report z projektu:  

Výměna mládeže s názvem 10 Jobs to Choose se konala ve dnech 8. 9. – 21. 9. 2018 v malé lotyšské vesnici Ērģemes pagasts poblíž estonských hranic. Do projektu se zapojilo celkem 5 států – Lotyšsko, Estonsko, Česká republika, Řecko a Rumunsko. Každá země byla reprezentována 5-ti účastníky a jedním group leadrem. Organizaci celé výměny měla na starost domácí společnost Biedrība „Atbalsts Valkas ģimenēm“. Cílem výměny bylo především ukázat možnosti pracovních pozic na venkově a zabránit tak stěhování do měst nebo do zahraničí.

Ubytovaní jsme byli v malém hostelu, který vlastní hlavní vedoucí projektu. Na pokojích bylo vždy více národů dohromady. Jídlo, které pro nás vařili přímo na ubytování, bylo dobré a zdravé, přestože se neustále opakoval stejný typ pokrmů z čehož jsme byli po téměř 14-ti dnech poměrně otrávení. Vždy však bylo z čeho vybírat od brambor přes maso až po vždy čerstvou zeleninu. Měli jsme možnost ochutnat i některá typická lotyšská, estonská nebo rumunská jídla.

První den projektu byl vyhrazen na příjezdy a seznamování. Druhý den přišly na řadu icebreaking games a prezentace cílů výměny. Z třinácti dnů, které jsme v Lotyšsku strávili, byly tři dny pracovní. Rozděleni do skupinek po třech jsme měli možnost vyzkoušet si různé venkovské práce. Řídili jsme kombajn, pomáhali na farmě se zvířaty, čistili zeleninu a navštívili jsme i továrnu na výrobu ciderů. Druhý pracovní den byl více tvořivý. Vytvořili jsme si dřevěné náramky a tužky, různé drobnosti z keramiky, a nakonec jsme vyráběli domácí sýr. Pracovní dny byly z mého pohledu velmi zajímavé a zábavné. Jeden den byl vyhrazený na celodenní výlet do hraničního města Valky, kde jsme si půjčili kola a ve skupinách jsme objevovali krásy okolí. Cyklistický výlet jsme si nenechali zkazit ani deštivým počasím, které ten den vládlo. Zbylé dny výměny jsme měli různé prezentace, hry, a dokonce volejbalový turnaj na improvizovaném, vlastnoručně postaveném volejbalovém hřišti. Myslím, že hodně užitečná byla aktivita, při níž jsme si vypracovali vlastní životopis a poté jsme zkoušeli pracovní pohovory. Je to zkušenost, kterou každý z nás může použít i v praktickém životě.

Každý národ měl jeden večer prostor na prezentaci své země, tzv. intercultural night. Všechny státy byli pečlivě připravené. Ochutnali jsme všelijaké typické sladkosti, nápoje a pochoutky z ostatních zemí a tančili jsme i různé národní tance. Ke konci projektu jsme měli všichni možnost relaxovat v domácí sauně a popovídat si na hrnkem horkého čaje. Projekt jsme zakončili táborákem s opékanými marshmallow a v dobré náladě.

Této výměně bych vytkla nedostatečnou organizaci. Mnohé dny jsme měli z větší části volné a neměli jsme co na práci nebo byla spousta aktivit dobrovolná, což vedlo k velké neúčasti. Každopádně mi připadalo, že projekt byl moc dlouhý vzhledem k počtu aktivit, které jsme absolvovali. Jinak se mi všechny program velice líbil a byl velmi zajímavý. Odnesla jsem si mnoho zkušeností a zážitků a poznala jsem, že pracovat na vesnici má své výhody i nevýhody. Jsem vděčná, že jsem měla možnost potkat tolik nových a zábavných lidí z různých zemí.

Petra Králová

Možná se ti bude líbit