Program a akce: program ERASMUS+: Mládež, Klíčová akce 1: výměna mládeže
Termín konání: 6.—13. říjen 2020
Místo konání: Covilha, Portugalsko
Účastníci českého týmu: Veronika Pončíková, Taher Kebab, Lucie Dušková, Pavlína Široká, Jana Biroščáková
Pokud máte zájem o více informací, prosím důkladně si přečtete info-pack.
Hostitelská organizace: Jovens da Pesqueira
Účastnící-se země: Portugalsko, Řecko, Lotyšsko, ČR, Slovensko, Rumunsko
Report z projektu: Ve dnech 6. až 13. října se v malebné vesničce v samém srdci nejvyššího portugalského pohoří Serra da Estrela konala výměna mládeže s titulem “Into the Wild”. Cesta pětice českých účastníků začala kvůli současnému omezení leteckých spojů již den před samotným projektem. To nám umožnilo společně prozkoumat zákoutí Lisabonu, lépe se poznat a připravit na společnou reprezentaci Česka a EYCB v následujících dnech.
Mezi nejdůležitější úkoly tohoto projektu patřilo seznámení evropské mládeže s problematikou leadershipu, týmové práce a seberozvoje, a to poněkud netradičními způsoby, při nichž účastníci často překonávali vlastní komfortní zónu i dosud nastavené limity. Prvotní rozpaky a ostych se organizátorům podařily prolomit hned první večer, neboť jsme ve smíšených skupinkách se zástupci Slovenska, Řecka, Rumunska a Portugalska připravovali parodie a lip-sync na nejznámější světové videoklipy.
Jeden z nejintenzivnějších zážitků pro většinu z nás nastal hned třetí den projektu v rámci tzv. survival day. Zbaveni vlastních zásob vody, jídla i veškerých technologických vymožeností jsme se v mezinárodních týmech po pěti lidech vydali od brzkých ranních hodin na horské stezky, následně hledali pitné zdroje, obstarávali jídlo a stavěli přístřešky umožňující přežít v divočině. V terénu jsme tak měli možnost poznat benefity i úskalí práce v nesourodých skupinách. V divoké přírodě jsme rovněž strávili jeden celý večer, během něhož jsme mimo jiné pozorovali hvězdy a sdíleli své příběhy. Nedílnou součástí programu byly i v rámci této výměny mládeže “evropské kulturní večery”. Zástupci každého národa dostali prostor k představení vlastní země, předvedení tradičních tanců a jiných národních zvyků, uspořádání kvízů a celkovému seznámení ostatních účastníků s jejich kulturou. Zároveň byly nabídnuty ochutnávky typických nápojů a nejrůznějších potravin. Na českém stole tedy nemohly chybět naše národní poklady jako pivo, olomoucké tvarůžky, paštiky, Hašlerky, kyselé okurky, lázeňské oplatky či Tatranky. Až na zmiňovaný specifický aromatický sýr se předvedené české pochoutky setkaly u zahraničních účastníků s úspěchem. Kromě řady nezapomenutelných zážitků si každý z nás domů odvezl projektové tričko, plátěnou tašku a vlastní vytvořené video, na němž každá skupina pracovala hned několik dní.
Vzájemně jsme si tedy předávali také znalosti z oblasti tvorby a editace videí, což se nám jistě bude jednou hodit. Přestože jsme společně strávili pouze jediný týden, vytvořili jsme nepřeberné množství vzpomínek a pevná vzájemná pouta. Poslední večer, kdy jsme hodnotili projekt, dostávali Youth pass certifikáty a naposledy společně usedli k večeři (podávala se výborná paella, kterou kuchaři vytvářeli přímo před námi), jsme se střídavě veselili a smutnili z brzkého odjezdu domů. Slíbili jsme si, že to rozhodně nebyly naše poslední chvíle pohromadě – ať už “v divočině”, nebo kdekoliv jinde v našem společném evropském domově 🙂 Lucie Dušková