Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz
Termín konání: 14.—22. březen 2022
Místo konání: Puck (na pobřeží Baltského moře), Polsko
Pro více informací prosím shlédněte kratičké video-pozvání na tento projekt a důkladně si přečtete info-pack
Účastnící se země: Polsko, ČR, Švédsko, Norsko, Slovensko, Lotyšsko, Německo, Maďarsko, Řecko, Itálie
Hostitelská organizace: Foundation Autokreacja
Report z projektu:
Projekt Visual Youth Work: Graphic Facilitation in Non-Formal Education se konal v malé malebné vesničce na severu Polska, Puck. 14.3. jsme se všichni potkali na ubytovně situované přímo na břehu Baltského moře. Celkem se výměny zúčastnilo 18 participantů, a to z následujících zemí – Česko, Lotyšsko, Maďarsko, Německo, Švédsko, Portugalsko, Polsko, Španělsko a Itálie.
První den jsme se seznámili nejen mezi sebou, ale také s tématem projektu. Trenérka Alexandra, která je mimochodem také talentovaná umělkyně, nám zprezentovala svou ideu, že lidé když jsou ještě děti, rozvíjí svoji kreativitu, ale čím starší jsou, tím více slýchají kritiku ostatních, a ta vede k tomu, že postupně od umění upouští.
Začali jsme úplně od základů, a to kreslením tvarů – kruhy, čtverce, trojúhelníky a jednoduché postavy. Poté jsme vše jmenované propojili dokupy a věnovali se tvorbě plakátů v týmech. Bylo super, že jsme každý mohli přispět svými vlastními nápady a celek bylo dílo nás všech.
V dalších dnech jsme pak pokračovali s typografií, tedy používání různých typů písma. Někteří zkoušeli psací, někteří tiskací, nejvíce mě ale zaujalo písmo mé kamarádky Suzie z Maďarska, kterou napadlo vytvořit písmo složené z obrazců koček.
Jednou z dalších aktivit bylo vytvoření mind mapy, opět s využitím nabytých dovedností. Měli jsme za úkol vystihnout, co se nám zrovna honí hlavou, jaký je náš život, a co plánujeme do budoucna. Následně jsme své výtvory popsali před ostatními, takže jsme si procvičili také prezentační schopnosti.
Následoval volný den, který každý využil dle svého vlastního uvážení. Já jsem se rozhodla navštívit nedaleký Gdaňsk. Neodolala jsem ani špagetovému poloostrovu Hel, který nás lákal nejenom svým jménem. Obě tato místa stojí za návštěvu, a velice je doporučuji.
Po jednodenní pauze jsme pokračovali v programu, tentokrát se vedení ujala Kasia, která se věnuje hlavně digitálnímu umění. Dle jejich rad jsme nafotili portrétové fotografie a vyzkoušeli si různá fotografická cvičení.
Týden uplynul jako voda, a nastal čas se rozloučit. 22.3. jsme se všichni vydali na cestu, a hluboce doufám, že se s ostatními v budoucnu potkám třeba v jiném městě.
Celkově bych projekt hodnotila velice pozitivně. Trenérky byly profesionálky, které se vyznají ve svém oboru. Díky nim jsem se naučila, že se dá vytvořit prezentace i bez Power Pointu, jen za pomocí jednoduchých tvarů, což bych do té doby nebrala ani v potaz.
Barbora Hošťálková