Poetry Is Alive — Francie

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Místo konání: Bédeille, Francie

Termín konání: 7.—18. listopad 2023

Český tým: 3 účastníci (ve věku 18+): pracovníci s mládeží, edukátoři, učitelé, lidé se zapáleným zájmem o téma projektu

Před tím, než se přihlásíte na jakýkoliv náš projekt, důkladně si přečtěte všechny informace v sekci Chci vyjet na projekt a seznamte se s Pravidly účasti na zahr. projektech.

Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím důkladně si přečtete info-packrozpis denních aktivit. Prosím zamyslete se, jak do tohoto projektu zapadáte vy (viz „participants‘ profile“ níže). Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit jako náhradníci, prosím odešlete vyplněnou přihlášku co nejdříve.

Pro to, abyste se na tento projekt přihlásili je nutné, abyste vlastnili nejen občanský průkaz (který musíte mít ze zákona), ale také platný cestovní pas (s platností min. ještě 150 dní od datumu začátku vámi vybraného projektu).

V rámci programu ERASMUS+ jsou následující finanční specifika: v rámci všech projektů je kompletně (ze 100%) zajištěno jídlo, ubytování, aktivity, a to vše je zcela pokryto z fondů EU programu ERASMUS+ a zařízeno organizátory. Účastníkům dále budou proplaceny cestovní náklady (reimbursement) do max. výše €275 (v případě tohoto projektu) z místa bydliště do místa konání projektu a zpět. V případě ‚green travel‘ (= cesty tam i zpět pozemní cestou; vlakem/autobusem) je rozpočet na cest. náklady (vč. možnosti proplaceného low-cost přespání po cestě v hostelu) €320.

Hostitelská organizace: SolAfrika

Popis projektu:

OUR AIM

The main objectives of this training course are:
1/ Bring personal development tools to youth workers
2/ Initiate the youth and the youth workers to expression methods
3/ Give them tools to develop their self confidence.

We believe that we spend too much time thinking, taken by our daily life, our job, our relationship etc… That’s why, we would like to help people cultivate an artistic practice. Moving from the mental to the feeling. Take time to feel our body sensation, how we vibrate, how we resonate. Singing help to stay grounded, and to have a routine to rest, take care of ourself, and enjoy.

Moreover, one of the most common fears is to talk in public, to express ourself. So with the practice of Slam Poetry, by writing our emotion, our feeling and our dream, and then perform them on stage, we develop self confidence. And for sure, by singing in group and free our voice as well.

This TC pursue other goals such as:

* Promoting a more healthy way of living by an healthy, organic diet.
* Encourage critical thinking and being active in a group dynamic.

METHODS

We plan to use participative methods. Participants will be active and involved in any task from daily life. We will also use non formal education tools to promote a group dynamic and in the workshops proposed. Therefore everyone should be able to develop their critical mind, their analysis sense and share their opinion with others. By this way we will promote each skill and knowledge we will gain during the training course.

The idea is to welcome two kinds of target groups. In the first part of the training course, we will teach youth workers how to lead singing classes using non-formal learning methods. Then we’re gonna welcome a group of youth with fewer opportunities, and the youth workers are gonna be the one proposing the workshops to the youngsters.

At the end of the training course, we plan to promote the work done by the all group in a local event in collaboration with local event producers.

Možná se ti bude líbit