We Are One — Dánsko

single-image

Program a akce: Erasmus+ Mládež, klíčová akce 1: výměna mládeže

Místo konání: Brøns, Dánsko

Termín konání: 10.—19. srpen 2021

APV se konalo 8.-9. červenec a zúčastnil se ho group leader české skupiny.

Prosím důkladně si přečtete info-pack

Účastnící se země: Dánsko, ČR, Polsko, Itálie, Řecko, Portugalsko, Turecko

Hostitelská organizace: Passion Udflugt

Český tým: Josef Šoukal (GL), Eliška Michalcová, Alena Urbanová, Adam Škvor, Marek Berka, Simona Prchlíková

Report z projektu:

Výměnu mládeže, která se konala v Dánské vesničce Brøns, pořádala organizace passion udflugt. Tématem výměny bylo WE ARE ONE – diskuze o menšinách a jejich integrace do společnosti. Krom nás (čechů) se zúčastnilo pět dalších zemí – Řecko, Itálie, Dánsko, Polsko a Portugalsko. Projektu se ještě mělo zúčastnit  Turecko, ale bohužel jim Dánská vláda nedovolila vstup do země.
 
Brzy ráno v úterý 10.8 se 2/3 našeho českého týmu vydaly na cestu do Dánska. Sešli jsme se na letišti a nasedli do letadla směr Frankfurt. Vystoupili jsme ve Frankfurtu a čekalo nás 5 hodin čekání na další let. Ze začátku nás představa 5-ti hodinového čekání děsila, ale po půl hodině jsme se všichni seznámili a 5 hodin uteklo jako voda. Krátce po poledni jsme nastoupili zase do letadla, tentokrát už nás letadlo dopravilo přímo do Dánského Billundu. Po příletu jsme rychle popadli naše kufry a šli jsme hledat autobusové nádraží, ze kterého jsme odjížděli do Esbjergu. Když jsme nasedli do autobusu, všichni jsme jen žasli nad dánskou architekturou a přírodou. V Esbjergu jsme přestoupili na vlak a ten už nás zavezl do Brønsu (naší finální destinace). Po příjezdu do Brønsu jsme se ubytovali a začali se seznamovat s našimi novými kamarády. Každý z nás měl 2 spolubydlící z jiné země, abychom se lépe poznali s lidmi z jiné země. Po zabydlení jsme si dali večeři a šli jsme si zahrát fotbal, avšak ještě polovina lidí byla na cestě, včetně zbytku našeho teamu, takže jsme zdaleka nebyli kompletní.
 
Ve středu ráno jsme se probudili a společně šli na snídani a sledovali jsme jak se naše parta rozrůstá. Po snídani začal náš první program. Celý den se nesl v duchu teambuildingu. Poznávali jsme se navzájem a dozvídali jsme se spoustu zajímavých věcí o našich kamarádech. Každý den jsme měli ráno 2 sezení , které souvisely s menšinami nebo simulovali, jak se člověk, který je součástí menšiny může cítit. Po obědě následovaly další dvě sezení. Večer jsme vždy měli prezentaci jednotlivého státu, kde jsme se dozvěděli mnoho zajímavostí z jednotlivých zemí a nechyběl ani Kahoot!. Věděli jste, že nejvyšší hora Dánska měří 170 m.n.m? I takové otázky byli součástí Kahootu. V sobotu jsme vyjeli na výlet do Aarhusu, rodného města naší faciliátorky. Brzy ráno nás do města odvezl autobus, který nás vysadil přímo v centru. Z centra jsme se šli kouknout na nový monument, který vytvořila kamarádka Nathalie. Vyslechli jsme si krásnou přednášku o procesu, který provázel jeho vytvoření. Poté jsme se rozešli do centra a každý si šel po svých. Někdo se šel kouknout k moři, jiný zas do muzea umění a další do muzea vikingů. Odpoledne jsme se opět všichni sešli v centru pro mladé a zúčastnili se akce Less than half. Zde jsme ve skupinkách vyrobili „hudební“ nástroje a udělali si malý koncert. Po koncertě jsme si vyslechli přednášku Nadin, která žije v Dánsku, ale má muslimské kořeny. Po celém dnu nás autobus odvezl zpět do naší vesničky a před námi byli ještě čtyři dny. Do druhé poloviny našeho projektu začalo promlouvat typické Dánské počasí a všichni jsme se museli začít při oblékat. Ale i přes ošklivé počasí jsme si zbvtek projektu užívali naplno a když už nešel hrát fotbal venku, tak jsme se shlukli ve vnitř a zahráli si turnaj ve stolním fotbale. Český tým se snažil co nejvíce, ale na suverénní Italy jsme bohužel neměli.:( Stále jsme však nezapomínali na skvěle připravený program, který všechny moc bavil. Poslední den jsme však zvolnili a rozdali si své youthpass. Po rozdání passu jsme zakončili náš pobyt velkým večírkem a brzy ráno jsme ulehli aspoň na pár hodin do postele. 
 
Devět dní uteklo jako voda a my už se chystali domů, ráno jsme u snídaně všichni smutně seděli a nikomu se nechtělo domů. Po snídani jsme se v slzách opouštěli část našich kamarádu a sedli na vlak do Esbjergu. Ve vlaku jsme se rozloučili s našimi Italskými přáteli a pokračovali autobusem do Billundu. Zde jsme opustili část našeho týmu a letěli jsme do Frankfurtu a z něho zpátky do České republiky, kde nás čekalo poslední loučení, ale určitě né poslední!
 
Chtěla bych moc poděkovat Nathalii a organizaci passion udflugt za skvěle zorganizovaný projekt. To co pro nás Nathalie udělala bylo úžasné! Také děkuji moc EYCB za příležitost vyjet na projekt. Byl to můj první projekt, ale určitě ne poslední.
 
                                                                                                                           Alena Urbanová

 

Možná se ti bude líbit