Marriage of Cultures — Portugalsko

single-image

Program a akce: ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Místo konání: Maceira — Fornos de Algodres, Portugalsko

Termín konání: 13.—20. červen 2022

Pokud máte zájem o více informací, prosím důkladně si přečtete info-pack 

Hostitelská organizace: Associação de Promoção Social, Recreativa, Desportiva e Humanitária de Maceira

Český tým: Jakub Priputen (GL), David Homolka, Tereza Aulichová, Petra Galanidisová, Klára Lojdová, Lukáš Dusík

Report z projektu: 

Projekt Marriage of Cultures v Portugalsku, se odehrál 13.—20. červen 2022 v malé vesničce s názvem Maceira. Tématem této výměny mládeže byly Svatební tradice a zvyky. Cílem tohoto projektu bylo seznámení se s jinými kulturami, pochopení rozdílností našich kultur ale také procvičení angličtiny a komunikace obecně. Tento projekt pořádala organizace Associação de Promoção Social z Portugalska. Celkem se projektu zúčastnilo 24 lidí – lidé z Portugalska, České republiky, Turecka, Makedonie a Litvy. Jako na každém projektu jsme začali seznamovacími hrami abychom vytvořili přátelskou atmosféru, seznámili se a prolomili ledy. Tahle část se mi moc líbila, protože byla vedena zábavnou formou a myslím, že si ji všichni užili.

Po seznamovacích hrách a prolomení ledů jsme se více zabývali tématem projektu. Jako nejzajímavější část vidím jednoznačně předvádění svatebních tradic jednotlivých zemí. Každá země předvedla jak vypadá typická svatba v jejich zemi. Bylo zajímavé sledovat co máme společného a v čem se naopak naše zvyky liší. V rámci aktivit jsme navštívili i místního producenta tradičního sýra a viděli jsme jak se vyrábí. Zároveň jsme se dozvěděli o historii výroby tohoto sýra. Během kulturního večera jsme pak měli možnost ochutnat tento sýr a spoustu dalších místních produktů. Společně jsme se byly podívat na místní kulturní památky a navštívili jsme i muzeum. Během návštěvy místní kavárny jsme si vyslechli i povídání starší paní, která mluvila o zvycích a životě v Portugalsku. Celkově se mi náplň aktivit moc líbila, naučili jsme se díky nim mnoho o jiných kulturách a zároveň i něco o nás samotných. Díky projektu tomuto projektu jsou mi lidé ze zúčastněných zemí mnohem bližší, protože vím, že máme mnoho společného. Když jsme přijeli na letiště zjistili jsme, že náš let byl zrušen kvůli stávce, byl nám zajištěn let až příští den. Neplánovaně jsme si tedy pobyt prodloužili a užili si skvělou večeři v krásném hotelu poblíž letiště. Chtěl bych poděkovat EYCB za jejich činnost a podporu, organizaci Associação de Promoção Social, která výměnu pořádala a Vasko Joshevski za facilitaci. Samozřejmě i všem ostatním účastníkům. Také zaměstnancům Brussels Airlines díky jejíchž stávce jsme strávili v Portu o trochu déle, a užili si skvělou večeři v hotelu zdarma.

Nerad srovnávám jednotlivé projekty protože je každý jiný, každý má v sobě něco specifického ale tento projekt byl asi nejlepší, na kterém jsem zatím byl.

                                                                                                                                                 David Homolka

Možná se ti bude líbit