Visegrádský fond
Místo konání: Budapešť, Maďarsko
Termín konání: 1.—7. srpen 2022
Prosím důkladně si přečtěte info-pack.
Hostitelská organizace: Youth Business Group
Český tým: Kim Anh Dinhová, Marek Berka
Report z projektu:
Na začátku srpna 2022 jsem se zúčastnil týdenního projektu Leadership Program od Youth Business Group, který byl financovaný pomocí Visegrad Fund. Projekt se odbýval v Budapešti a ubytovaní jsme byli v hotelu hned vedle Velké tržnice.
Po příjezdu do Budapešti Flixbusem jsem se sešel na nádraží s členem organizace, který mě dal lístek na hromadnou dopravu po Budapešti na celý týden. Spolu jsme jeli do hotelu, kde jsem se ubytoval a chvíli si odpočinul. Na večeři jsme byli pozvaní na Welcome Night, který byl připravený v arabské restauraci nedaleko hotelu. Při večeři nám organizátoři pověděli, co nás v průběhu týdne čeká a organizační plán každého dne.
Další den začal snídaní v bistru poblíž hotelu, kde jsme měli obědy a snídaně po celý týden projektu. První tréning se zaměřil na zlepšení schopností prezentovat. Tento tréning se mi velmi líbil, protože trenér měl bohaté zkušenosti v tomto oboru a uměl velmi nadšeně nám předat jeho tipy a triky jak prezentovat. Po obědě pak přišel na řadu tréning ohledně marketingu, kde nám trenér vysvětloval základy marketingu a jak marketing uplatnit v byznysu. Tato lekce se mi tolik nelíbila, protože po tréningu, který se zaměřoval na správné prezentování, se nám všechny ostatní prezentace přišli slabé. Den jsme zakončili večeří, kdy organizátoři nám objednali pizzu. Po večeři nám organizátoři odprezentovali svou organizaci a vysvětlili nám, co jejich organizace dělá.
Třetího dne jsme začali prezentací o strategii v byznysu. Trenér nám vysvětloval proč je strategie důležitá a jak takovou strategii vytvořit. Odpolední tréning se pak zaměřoval na HR, neboli lidské zdroje. Tento tréning mi přišel velmi užitečný, protože nám trenérka vysvětlovala, jak probíhají pohovory ze strany podniku. Dále nám pověděla, na co si dát pozor z pohledu podniku a člověka, který se hlásí o práci. Na večerní program byla připravená plavba po Dunaji. Jelikož tato plavba byla připravená až na 10 hodinu večerní, tak jsme měli předtím ještě večeři ve venkovní restauraci na malém náměstí mezi budovami. Plavba trvala zhruba hodinu a v průběhu plavby jsme mohli obdivovat krásnou večerní Budapešť s výhledy na osvícené památky na obou březích Dunaje.
Čtvrtý den byl Rest day a byl tedy pro nás volný a mohli jsme se sami projít po Budapešti. Já osobně jsem se sešel s jednou kamarádkou z Budapešti a spolu jsme vylezli na hlavní baziliku v centru města. Ze střechy jsem se kochal výhledy na celou Budapešť a uvnitř baziliky jsem nahlédl do pokladnice, kde vystavovali náboženské předměty a oblečení. Jelikož jsem již párkrát v Budapešti byl, nechtěl jsem již na klasickou prohlídku města. Moje kamarádka mi tedy navrhla, že mi ukáže vzdálenější část Budapeště, kde bydlí. Zde mi ukázala nově zrekonstruovaný park, kde dřív stály staré továrny. Poté jsme se již rozloučili, protože již začínal večerní program v restauraci nedaleko baziliky. Před večeří jsme měli prezentaci o lobbingu, kde nám vysvětlovali, co to lobbing je a proč je důležitý. Po večeři jsme ještě měli procházku k parlamentu, kde jsme se všichni vyfotili.
Předposlední den jsme měli začít tréningem o Project managementu, ale trenér byl bohužel nemocný a museli jsme změnit plán. Místo tohoto tréningu jsme začali workshopy, které každá skupina měla připravit před příjezdem na projekt. První workshop byl ohledně Case study competition, kde nám pověděli, o co se vlastně jedná. Dozvěděli jsme se, že když firma má nějaký problém, například se jim snižují zisky, tak skupinám, které se zabývají tímto odvětvím připraví materiály a tyto skupiny poté mezi sebou soutěží, kdo vytvoří nejlepší řešení na daný problém. Další workshop byl na téma prezentování byznys nápadů, neboli pitching. Polská skupina pro nás vymyslela jednoduchou hru, kde ve skupinách jsme měli prezentovat naše nápady na byznys a ostatní je měli ohodnocovat. Pak následoval oběd a tréning o sociální síti Linkedin. Zde jsme se dozvěděli k čemu Linkedin je dobrý, jak ho správně využívat a naopak, čeho se na Linkedinu vyvarovat. Na večeři jsme byli pozvaní do krásné restaurace pod hradem Buda. Na jídlo jsme dostali studené obložené mísy s tradičními maďarskými sýry a uzeninou. Poté jsme si mohli vybrat jedno jídlo z menu, kde většina lidí si vybralo kachnu se zelím a bramborovými placky. Po večeři jsme se ještě šli projít po hradním komplexu Buda.
Poslední den byl zaměřen jen na naše workshopy. Prvním workshopem bylo vytvoření příspěvku na Instagramu a TikToku na propagaci našeho projektu. Poté následovala prezentace o organizaci BEST a krátký workshop o tom, jak správně organizovat různé mezinárodní události a akce. Dále pak začal náš workshop českého týmu, kde jsme si připravili test na 16 osobností. Každý si tento test udělal a poté jsme rozdělili lidi do skupin podle své osobnosti. Následně museli odpovědět na otázky ohledně svých osobností a jak tato osobnosti funguje v managementu. Nakonec tyto skupiny své odpovědi na otázky odprezentovali ostatním. Posledním workshopem byla prezentace albánské skupiny, kde nám představili vlastní organizaci a poté jsme ve skupinách měli představit nápady na témata pro nové konference. Poté jsme již měli volno až do Farewell event, kde jsem byli pozvaní do restaurace vedle jednoho ze stadionů v Budapešti. V průběhu večeře jsme pak dostali certifikáty o absolvování tohoto projektu a také jsme dostali pohled z Budapešti. Na tento pohled jsme si pak vzájemně mezi účastníky mohli napsat různé zprávy, abychom si mohli na sebe vzpomenout.
Další den jsme již všichni odjížděli zpátky do naších zemí. Projekt se mi velmi líbil, tréningy byly většinou na dobré úrovni a můžu říct, že jsem se něco nového dozvěděl a naučil. Myslím si, že naše skupina si velmi dobře sedla a celý týden v Budapešti jsme si maximálně užili. Všem tento typ projektu doporučuji a děkuji organizaci, že jsem se tohoto projektu mohl zúčastnit.
Marek Berka