International Leadership Program for Resilient and Management-Conscious Organizations — Maďarsko

single-image

Visegrádský fond

Místo konání: Budapešť, Maďarsko

Termín konání: 1.—7. srpen 2022

Počet volných míst: 0.

Věkový limit pro účastníky: 18-25 let

Prosím důkladně si přečtěte info-pack. Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit jako náhradníci, prosím odešlete svou vyplněnou přihlášku co nejdříve.

Před tím, než se přihlásíte na jakýkoliv náš projekt, důkladně si přečtěte všechny informace v sekci Chci vyjet na projekt a seznamte se s Pravidly účasti na zahr. projektech.

Pro to, abyste se na tento projekt přihlásili je nutné, abyste vlastnili nejen občanský průkaz (který musíte mít ze zákona), ale také platný cestovní pas (s platností min. ještě 150 dní od datumu začátku vámi vybraného projektu).

V rámci programu Visegrádský fond jsou následující finanční specifika: v rámci všech projektů je kompletně (ze 100%) zajištěno jídlo, ubytování, aktivity, a to vše je zcela pokryto z Visegrádského Fondu a zařízeno organizátory. Účastníkům dále budou proplaceny cestovní náklady (reimbursement) na vlak/autobus/hrom. dopravu (v případě tohoto projektu) z místa vašeho bydliště do místa konání projektu a zpět. 

Prosím seznamte se s podmínkami pro vstup do Maďarska (nutnost testů, atp.) na stránkách Ministerstva zahr. věcí zde.

Prosím sledujte aktuální opatření (nutnost testů, karantény, atp.) pro návrat do ČR ze zahraničí na stránkách MZV zde.

Hostitelská organizace:  Youth Business Group

Popis projektu:

The program is built on two main activities: 

 1. management training during the daytime
 2. and team-building activities at night

Our program is for university students originally who are interested in building their businesses and trying themselves out as young leaders.

The goal of the International Leadership Program is to equip founders with the up-to-date, practical knowledge they need to set up and run an organization.

The courses approach general management education from a leadership perspective, relevant to everyday managerial decision-making. The founding teams spend a week in Budapest and attend full-day (6-7 hours) training sessions on management topics, followed by team-building activities.

The training series, which is consciously structured throughout the week, starts with a strategy course followed by training sessions for each functional unit (Marketing, Event Management, HR). As our student organizations are project-based, the training concludes with a soft-skill-focused Project Management training. 

The participants can participate in these training sessions. We are organizing team-building activities after the training every day where the participants have the chance to build new connections, meet the members of YBG and explore Budapest. 

As the main program for our V4 Fund partners, we are organizing a roundtable discussion event where the representatives can share their experiences regarding different topics for example youth development, leadership challenges, etc. 

Besideswe would like to invite the participants to hold a workshop session (3-4 hours) on a topic of their choice to the other partner representatives/participants. The topic of the workshop can be either management-related, soft skill-related or something that fits your organizational profile and could be interesting to the other participants. We will be in touch regarding the exact programs and topics of the WS sessions.

 • Program for the representatives: 
  • participating in the management courses, 
  • participating in the roundtable discussion, 
  • holding a workshop for the other participants
  • networking and team-building events after the courses
  • chance to explore Budapest with the YBG and individually

 

All in all, the representatives of your organization should be interested in:

 • participating in the above-mentioned training courses 
 • being an active part of the roundtable discussion
 • building new connections with other partner representatives and the members of YBG
 • holding a workshop for the other representatives.

Možná se ti bude líbit