3R: Reduce Reuse Recycle — Rumunsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Termín konání: 17.—25. červen 2023

Místo konání: Arcuș, (5km od Sfantu Gheorghe), Rumunsko

Český tým: Linh Nhi Vu, Martin Zeman, Alice Sklenářová, Gabriela Zelenková

Pro více informací info-pack.

Hostitelská organizace: InnoEdu (Association for Innovation in Adult Education)

Report z projektu:

Tréninkový kurz, který pořádala organizace InnoEdu (Innovation in Adult Education Association) z rumunského městečka Sfantu Gheorghe se konal ve dnech 17.6.-25.6.2023 na krásném místě v malé vesnici Arcus. Na projektu se sešlo 25 účastníků z Estonska, Řecka, Severní Makedonie, Turecka, Itálie, Polska a České republiky a celou dobu projektu nás provázel velmi zkušený trenér Robert z Rumunska. Po organizační stránce vše zaštiťovala organizace InnoEdu. Její perfektní členové Boti, Xeni, Norbert a Huni pro nás nachystali úžasný týden plný všech možných informací a her. Ubytovaní jsme byli na pokojích po 2-3 lidech a ubytování bylo velmi přijemné a dostačující. Tématem kurzu bylo naučit se a propagovat udržitelné způsoby snižování množství odpadu, materiálové znovuvyužití a recyklace zdrojů. Na workshopech a rukodělných aktivitách jsme se učili nové strategie principů 3R ve svých životech a komunitách.

První den projektu byl zaměřen na seznamování se všech účastníku našeho projektu formou zábavných her. Společně s naším tréninkovým kurzem probíhala výměna mládeže s přibližně čtyřiceti účastníky s názvem Dont ́ Worry, Be Happy, který byl zaměřen na získání širšího pohledu na duševní problémy, poruchy chování a porozumění nebezpečí nezdravého způsobu života. Jedno dopoledne jsme měli společnou konferenci, kde nám byla představena činnost organizace InnoEdu a pak účastníci tréninkového kurzu i výměny mládeže prezentovali své aktivity ve svých zemích. Jeden večer jsme měli na programu intercultural night společnou s účastníky výměny mládeže, kde každý národ prezentoval většinou své jídlo a pití, ale někteří z účastníků i tancovali vlastní národní tanec,

Další dny jsme získávali praktické dovednosti a smysl pro odpovědnost k životnímu prostředí pro udržitelnější budoucnost. Například jsme na workshopu pod vedením tří rumunských odbornic vyráběli s nasbíraných bylinek a rostlin čaje, nebo s přídavkem barviv a vonných éterů přípravky na koupel ve vaně. Metody udržitelného rozvoje jsme sdíleli a vyvíjeli zvláště pro mladé lidi z venkovských a městských oblastí, nebo těch s ekonomickými překážkami pro jejich denní život. Naučili jsme se jak je motivovat stát se občany k přátelskému postoji k životnímu prostředí. Každý večer jsme zakončovali ve společném kruhu sdílením svých pocitů z celého dne.

Na sobotu pro nás Robert přichystal výlet na slavný Draculuv hrad v Branu a do Brašova. Nicméně nejsilnějším momentem byla exkurze na skládku komunálního odpadu s recyklační třídírnou a do přírodní rezervace, kde nás průvodce seznamoval s touto krásnou přírodní lokalitou. Poslední večer byl společný táborák s účastníky výměny mládeže a obdržely jsme certifikát o absolvování tohoto neuvěřitelného týdne plného emocí a zkušeností.

Chtěl bych hrozně moc poděkovat organizaci InnoEdu za možnost zúčastnit se jejich perfektně přípraveného, za ubytovaní, jídlo a výlet a dalším účastníkům projektu za skvělou atmosféru,vysílající organizaci EYCB a jeji koordinátorce Janě Parolkové.

Martin Zeman

Možná se ti bude líbit