Cultural Palooza — Německo

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Místo konání: Garlstedt, Osterholz Scharmbeck, Německo

Termín konání: 15.—24. březen 2024

Český tým: 6 účastníků (ve věku 20—30 let) + 1 group leader (ve věku 20+). 

Přečtete si info-pack

Hostitelská organizace: NaturKultur e.V.

Report z projektu:

Project Cultural Palooza, uspořádaný organizací NaturKultur E. V. se konal v obci Garlstedt, spadají pod město Osterholz-Scharmbeck, které se nachází 25 kilometrů severně od Brém. Tato výměna mládeže probíhala od 15. do 24. března 2024 a zúčastnilo se jí dohromady 42 účastníků pocházejících ze 6 zemí: Srbska, Rumunska, České republiky, Severní Makedonie, Německa a Španělska.

Většina projektu se odehrávala v Garlstedském sídle NaturKultur E. V, které nám poskytlo výjimečné prostory komunitního prostředí, jenž nabízelo rozličné možnosti pro neformální vzdělání i volnočasové aktivity. Tento rozhlehlý dům měl v sobě všechno, co si účastník jakéhokoliv projektu mohl přát. Obří Seminar room v níž jsme se každý den setkávali a spolupracovali na různých aktivitách, které nám měly umožnit lépe poznat a porozumět kulturám všech účastníků. Ve volném čase jej bylo možné využívat pro všemožné aktivity od tance, movie night nebo sieta workshop vedený účastníky ze Španělska. Za zmínku stojí také Game room s fotbálkem, šipkami, několika hudebními nástroji a hromadou společenských her. Mým osobně nejoblíbenějším prostorem byl tvz. Green room s velkým zeleným gaučem podél stěn a masivním stolem uprostřed. V průběhu týdne jsme se zde vedlo spoustu zajímavých diskuzí o našich zemích a kulturách a také se zde uspořádala nezapomenutelná noc poezie, během nichž účastníci z různých zemí sdíleli své básně a krátké povídky s ostatními.

Projekt měl předem danou strukturu. Každý den se dopoledne a odpoledne konal workshopy, během nichž byl také vyhrazený čas na coffe break. Prvních pár dní jsme se ve workshopech zaměřovali na to abychom jednak seznámili mezi sebou, a především se programem a cíli projektu, které se soustředily na neformální mezikulturní vzdělávání a rozvoj osmi klíčových kompetencí, které spadají pod certifikáty Youthpass. Následující dny jsme si v rámci workshopů všichni vyzkoušeli 3 metody mezikulturní komunikace – divadlo, tanec a video. Poslední 3 dny projektu jsme se rozdělili do menších šestičlenných skupin uvnitř, kterých jsme pod vedením 3 zkušených facilitátorů připravovali krátká videa, divadelní a taneční vystoupení, jež jsme předposlední den prezentovali před ostatními účastníky a hosty.

Součástí projektu byl také výlet do Brém, kterými nás provedla jedna z organizátorek a seznámila nás místními pamětihodnostmi a městskými legendami. Ve městě jsme měli také velmi dlouhý rozchod a každý mohl vyrazit za tím co ho ve městě nejvíc zajímalo. Za sebe jsem opravdu rád, že jsem Brémy navštívil je to opravdu krásné město s hezkým historickým centrem, které má spoustu architektonicky zajímavých budov, poklidných parků a náplavek podél řeky Vezera (Weser). Městská čtvrť Shnoor je vskutku kouzelné místo, v němž má člověk pocit, jakoby se ocitl v Příčné ulici z Harryho Pottera.

Osobně se mi také líbilo, když jsme jedno odpoledne dostali příležitost si jako účastníci uspořádat vlastní workshopy, během kterých jsme mohli ostatní něco nového naučit. Tato příležitost rozhodně nezůstala nevyužita a účastníci se vzájemně učili základy svých jazyků, hru na ukulele nebo tančit Bachatu a mnoho dalších dovedností. Na konci každého dne byl také čas a prostor pro reflexi našich dojmů a pocitů, což pomáhalo dotvářet velmi bezpečné a otevřené prostředí v němž se nikdo nebál otevřeně promluvit.

Na závěr bych dodal ještě pár drobností věcí, které jsem na projektu opravdu docenil – na začátku jsme každý dostali bloček a propisku;  každý den jsme měli výtečné jídlo, které reprezentovalo kulturu jiné země (bohužel svíčkové, smažáku ani vepřa-knedla-zela se česká skupina nedočkala 🙁 ); organizátoři se o nás skvěle starali, ale zároveň nás vedli k zodpovědnosti za prostor, který jsme společně sdíleli, každý z účastníku se během týdne v  rámci své služby podílel na úklidu společných prostor a mytí nádobí.

Volně přeložený název projektu Cultural Palooza znamená nikdy nekončící oslava kultur a přesně tím tento projekt díky jeho organizátorům, účastníkům i místě konání byl.

Martin K.

Možná se ti bude líbit