Cultural Palooza — Německo

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Místo konání: Garlstedt, Osterholz Scharmbeck, Německo

Termín konání: 15.—24. březen 2024

Počet volných míst: 6 účastníků (ve věku 20—30 let) + 1 group leader (ve věku 18+) 

Před tím, než se přihlásíte na jakýkoliv náš projekt, důkladně si přečtěte všechny informace v sekci Chci vyjet na projekt a seznamte se s Pravidly účasti na zahr. projektech.

Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím důkladně si přečtete info-pack. Prosím zamyslete se, jak do tohoto projektu zapadáte vy (viz „participants‘ profile“ níže). Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím odešlete vyplněnou přihlášku co nejdříve, nejpozději do 20. ledna

Pro to, abyste se na tento projekt přihlásili je nutné, abyste vlastnili nejen občanský průkaz (který musíte mít ze zákona), ale také platný cestovní pas (s platností min. ještě 150 dní od datumu začátku vámi vybraného projektu).

V rámci programu ERASMUS+ jsou následující finanční specifika: v rámci všech projektů je kompletně (ze 100%) zajištěno jídlo, ubytování, aktivity, a to vše je zcela pokryto z fondů EU programu ERASMUS+ a zařízeno organizátory. Účastníkům dále budou proplaceny cestovní náklady (reimbursement) do max. výše €275 (v případě tohoto projektu) z místa bydliště do místa konání projektu a zpět.

Hostitelská organizace: NaturKultur e.V.

Popis projektu:

“Cultural Palooza”is going to be a youth exchange organized in Garlstedt in Germany which will include 42 young people and group leaders from 6 different European countries: Czech Republic, North Macedonia, Romania, Serbia, Spain and Germany.

The project seeks to create a place for young people to share their views openly and with dignity among themselves. Members of different ethnic, religious, linguistic and cultural backgrounds and heritage will share understanding and appreciation. We want to use myths and legends from different countries as connection and opening for the topic of intercultural learning and relationship  between young people from different countries. 

With this project, we want to give to young people a boost so that they can understand each other better and get more involved in developments and initiatives on this important social topic.

Project goals:

 1. Creating a space for sharing ideas, views and opinions with young people from different cultures,
 2. Encouraging and practicing intercultural dialogue and understanding of intercultural relations,
 3. Learning about cultural diversity and different approaches to evaluating culture through traditions and storytelling,
 4. Uniting young people through research and learning about diversity and similarities,
 5. Giving space to young people for dialogue with young people from different cultural backgrounds,
 6. Informing about non formal learning opportunities through the Erasmus + and ESC programs

Participants‘ profile:

 1. 20-30 years old, group leaders 20+
 2. Resident of one of the participating countries: Germany, Spain, Serbia, Romania, North Macedonia, Czech Republic
 3. Participants should be interested in topic of youth exchange and willing to learn and work in international environment
 4. Participants don’t need to have any experience in Erasmus + neither they need to have knowledge about the topic of the exchange
 5. Group leaders should be youth workers/youth leaders that have experience in Erasmus+ programme

Možná se ti bude líbit