Inclusion Online — Turecko

single-image

Termín konání: 17.-24. červenec 2019

Místo konání: Gaziantep, Turecko

 Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz 

Prosím přečtete si info-pack.

 

Účastníci: Béatrice Koubayová, Kristýna Hrochová, Veronika Wróbelová

 

Účastnící-se země: Turkey, Belgium, Czech Republic, Italy, Lithuania, Macedonia, Portugal, Greece, Hungary

Report z projektu:  

Český tým měl jedinečnou příležitost zúčastnit se tréninkového kurzu Mobility of youth workers v turecké provincii Gaziantep, který zde díky programu Erasmus+ organizovala turecká neformální skupina Youthist. Na téma online inkluze se sem přijeli vzdělávat a diskutovat účastníci z Belgie, České republiky, Itálie, Litvy, Makedonie, Portugalska, Řecka a Maďarska.

Hlavním cílem projektu bylo vzdělat nové mladé pracovníky v oblasti lidských práv, hate speech a sociální inkluze v rámci online prostoru. Vedlejším cílem potom bylo zvýšit povědomí o situacích, ve kterých jsou lidská práva porušována, zjistit a definovat rozdíl mezi hate speech a svobodou projevu a v neposlední řadě se seznámit s možnostmi reakcí na takové situace, a to nejen prostřednictvím sociálních médií.

Na projektu se sešlo celkem 29 účastníků, kteří měli motivaci se dozvědět, jak bojovat s hate speech ať už na sociálních sítích, či v reálném životě. Díky neformální výuce i atmosféře byly team-buildingové hry, simulace, workshopy, prezentace a brain-stormingy plné energie, kreativity, humoru a zapálení. Nechyběla například ani večerní promítání jednoho z dílů seriálu Black Mirror na téma hate speech online nebo filmu 22 July, které jsme následně v rámci společné diskuse analyzovali.

Na základě diskutování a skupinové práce, které probíhaly na denní bázi, jsme na konci projektu byli schopni uchopit téma hate speech a definovat možné reakce na porušování lidských práv a hate speech v rámci online prostoru. Náš program potom vyvrcholil poslední aktivitou, která obnášela vytvoření vlastní aktivity/programu s tématem hate speech, který bychom při návratu do České republiky mohli realizovat. Český tým se v rámci tohoto projektu zaměřil na simulaci týkající se šikany v kyberprostoru.

Všechny aktivity probíhaly v místě našeho ubytování, v domě nedaleko města Gaziantep. Dům byl obehnán prostornou zahradou, nechyběl ani bazén a společenské prostory, které dohromady možná nevytvářely dojem pětihvězdičkového hotelu, ale za to měly své kouzlo. Snídaně, oběd i večeře pro nás byly vždy připraveny a v případě jednodenního výletu na Rum Kale byli organizátoři moc milí a vzali nás na večeři do restaurace v centru města Gaziantep. A na co jiného, než na vynikající turecký döner kebab! Připravili nám tak skvělé zakončení výletu, na kterém jsme mj. skákali z lodi přímo do vod Eufratu. V průběhu týdne jsme měli také možnost prozkoumat samotné město Gaziantep, které přímo dýchá historií. Při návratu domů jsme s českým týmem ještě navíc strávili tři dny v Istanbulu – a tudíž jsme zažili více tváří, které v Turecku září.

Obecně bych organizaci projektu zhodnotila na výbornou. Svého rozhodnutí vyrazit na projekt do Gaziantepu rozhodně nelituji a budu si jej ještě dlouho živě pamatovat. Pakliže organizátoři budou v budoucnu pořádat další projekty, je dost možné, že jsem je letos v létě neviděla naposledy. Děkujeme!

V neposlední řadě také děkuji za zprostředkování, ochotu a pohotové reakce týmu EYC Břeclav!

Kristýna Hrochová

Možná se ti bude líbit