Interreligious Dialogue for Peace – Turecko

single-image

Termín konání: 19.-24. únor 2016

Místo konání: Istanbul, Turecko

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Prosím pročtěte si info-pack a rozpis denních aktivit.

Účastníci: David Rypel, Ingrid Šviderová, Šárka Gilarová

Účastnící se země: Rumunsko, Litva, ČR, Portugalsko, Chorvatsko, Itálie, Turecko

Hostitelská organizaceBVG Projects

Report z projektu: 

„Interreligious Dialogue for Peace“ byl šestidenním vzdělávacím kursem turecké organizace BVG Proje, který se odehrál v Istanbulu ve dnech 19. až 24. února. Účastníci se sestávali ze skupiny 21 mužů a žen ze sedmi různých států a napříč různými věkovými kategoriemi.

Leitmotivem projektu nebylo, jak by mohl naznačovat název, pouze náboženství a mezináboženský dialog samotný, nýbrž dialog mezi identitami v širším slova smyslu. Redukce cizích jevů na náboženství je totiž v mnoha směrech problematická, čehož si jsou zkušení turečtí školitelé vědomi. Kromě učení se o cizích vírách proto kurs pracoval s principem ptát se, raději než pozorovat a usuzovat na základě stereotypů. Jen tak totiž můžeme dosáhnout konstruktivního dialogu, aniž bychom se stávali obětí vlastních apriorních představ o tom, co víme.

Kromě velmi bohaté a inspirativní teoretické části došlo i na prostor pro praktickou aplikaci nabytých poznatků. Jeden celý den byl zasvěcen setkávání s místními autoritami, a to nejen abrahámovských náboženství: díky úsilí organizátorů měli účastníci možnost se setkat nejen se zástupcem katolické církve, židovské obce, súfistické větve islámu, ale i jogínským učitelem. Nutno podotknout, že vzhledem k momentálně panujícím bezpečnostním opatřením to nebyla setkání nijak samozřejmá – což platí zejména v případě istanbulských židů, kteří se v minulých letech opakovaně stali cílem teroristických útoků. 

David Rypel 

Možná se ti bude líbit