Conflict Resolution through Negotiations – Ukrajina

single-image

Termín konání: 30. srpen – 5. září 2015

Místo konání: Slavske, západní Ukrajina

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Prosím pročtěte si info-pack.

Účastníci: Helena Škrdlíková, Květoslava Lišková, Lukáš Štěpka

Účastnící se země: Arménie, ČR, Gruzie, Německo, Maďarsko, Itálie, Portugalsko, Ukrajina

Hostitelská organizace: FAIRbund e.V.

Report z projektu:

Ačkoli se projekty Erasmus+ zpravidla konají v zemích Evropské Unie, vyskytnou se i příležitosti dostat se na akce mimo ní. Jednou takovou byl tréninkový kurz Resolve your Conflicts through Negotiation, který se konal na přelomu srpna a září v ukrajinském městě Slavske. Kromě nás a domácích Ukrajinců se projektu účastnili také lidé z Arménie, Gruzie, Itálie, Maďarska, Německa a Portugalska, přičemž celkový počet účastníků byl 24.

Akci pořádala Německá organizace FAIRbund, takže jsme měli všichni příležitost přesvědčit se o pověstné německé preciznosti, pečlivosti a organizačních schopnostech, to vše v kontrastním, mírně chaotickém ukrajinském prostředí. A nelze než konstatovat, že se jim to povedlo na výbornou. Byli jsme ubytováni v příjemném hotelu, kde vše fungovalo, jak mělo, organizace byla jasná, přesná a smysluplná, a program přehledný a zajímavý. Co že bylo jeho součástí?

Po úvodním vzájemném seznámení účastníků a naplánovaní programu jsme začali s rozebíráním tématu konfliktu z teoretického hlediska. Následně jsme si vyzkoušeli analýzu ukázkových i reálně proběhlých osobních mezilidských konfliktů z tohoto pohledu. Další zajímavou částí bylo rozebrání velkých světových a národních konfliktů 20. století, kterého se jednotlivé národy zhostily vždy ze svého pohledu. Což je přesně jedna z věcí, které na podobných mezinárodních projektech ohromně cením – možnost dozvědět se něco o náhledu jiných lidí a kultur na témata, která jsou mi sice známá, ale jsem dlouhodobě zvyklý na jejich poměrně jednotvárné pojetí v rámci svého okolí.

V duchu hesla nejen prací živ je člověk zahrnoval program i volnočasové aktivity, ať už to byl výlet do nedalekého národního parku, tradiční mezinárodní večer s prezentací kultur jednotlivých národů, nebo obyčejný pokec s ostatními účastníky na hotelové terase. V každém případě se jednalo o velmi užitečně i příjemně strávený čas.

Lukáš Štěpka

Možná se ti bude líbit