Termín konání: 2.-10. prosinec 2018
Místo konání: Worcester, Velká Británie
Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: Tréninkový kurz
Přečtete si info-pack
Účastníci: Alžběta Roučová, Peter Kúdelka
Účastnický poplatek (vybírali si ho samotní organizátoři): €30
Hostitelská organizace: Consilium Development and Training
Účastnící se země: Bulgaria, Czech Republic, Estonia, Italy, Malta, Poland, Portugal, Slovenia, Spain, United Kingdom
Report z projektu:
Měla jsem tu čest zúčastnit se projektu „Let’s mediate“ konaného v termínu od 2.-10. prosince 2018 v malebném anglickém městečku Worcester vzdáleného asi 50 minut jízdy vlakem od Birminghamu. Organizátory tohoto projektu byla organizace Consilium Development and Training spolu s šikovnými trenéry Ufukem a Marzenou.
Projekt Let’s Mediate čítal přes třicet účastníků dohromady z desíti zemí a to z Velké Británie, Bulharska, České Republiky, Slovenska, Itálie, Malty, Polska, Portugalska, Španělska a Slovinska. Sešlo se nás tedy opravdu hodně, a to vše za účelem osvojit si komunikační schopnosti a využít je v praxi jako budoucí mediátoři. Mediace je alternativní metoda řešení konfliktů, ve které mediátor moderuje rozhovor obou stran a snaží se pomoci, aby strany samy dospěly k řešení problému, aniž by mediátor navrhoval jakákoliv možná východiska. K osvojení si těchto dovedností nám velice pomohly i skvostné prostory radnice města Worcester, ve kterých se konaly skoro všechny naše workshopy. Hotel byl umístěn v centru Worcesteru s výhledem na Katedrálu a ubytováni jsme byli v pokojích po třech osobách. V Británii je největším jídlem dne večeře, na kterou jsme chodili do různých restaurací, kde jsme měli možnost ochutnat typické Fish and Chips, burgery nebo i indické jídlo, které je v Británii také považováno za tradiční pokrm.
Na první den našeho projektu, tedy pondělí, si pro nás trenéři připravili různé poznávací a teambuildingové hry určené k utužení kolektivu. Úterní trénink byl poté věnován úvodu do problematiky řešení konfliktů alternativními metodami. Postupně jsme díky různým nástrojům neformálního studia odhalovali důležité zásady a aspekty mediace, typizace konfliktů nebo i procesu vyjednávání. Tyto znalosti jsme dále ve středu ještě prohloubili. Ve čtvrtek nás čekala studijní návštěva městečka Kidderminstru, kde jsme se sešli se zástupkyněmi organizace Wyre Forest Nightstop zajišťující mediační služby pro mladé lidi bez domova, aby byli schopni komunikovat se svojí rodinou, popř. se vrátit do normálního života. Bylo velice naplňující zjistit, jak takovéto organizace fungují v místních komunitách, a že to co děláme je smysluplné. O problémech vznikajících na základě rozdílných kultur jsme se dozvěděli díky pátečnímu workshopu a odpoledne jsme měli možnost zúčastnit se první zkušební mediace našeho tréninku. Sobota byla poté zcela vyhrazena simulacím mediací v kontextu práce s mladými lidmi popř. dobrovolníky na EVS. Poslední den projektu jsme zanalyzovali možnosti, ve kterých můžeme použít nabyté vědomosti v našem osobním životě nebo povolání a také jsme zhodnotili uplynulý projekt jako celek. Nakonec na nás čekalo překvapení v podobě úžasného dárku, a to knihy o mediaci s instrukcemi na přípravu rozličných workshopů za účelem přiblížit a vysvětlit mediační proces mladým lidem. Bylo to velice příjemné ukončení projektu, které mnohé motivovalo uspořádat různé akce o mediaci ve svých domácích organizacích, školách nebo universitách. Knihu je možné stáhnout zdarma v angličtině a čtyřech dalších jazycích zde: http://firstadrkit.org/intellectual-outputs/
Alžběta Roučová