A Step for Respect — Francie

single-image

Termín konání: 21.-31. březen 2018

Místo konání: Bédeille, Francie

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Přečtete si info-pack

Účastníci: Matěj Valenta, Hana Kovačicová, David Krkoška, Jakub Cieślar

Group leader: Radek Lunda

Hostitelská organizace: Sol Afrika

Účastnící se země: Česká republika, Francie, Makedonie, Maďarsko, Rumunsko

Report z projekt:

A Step For Respect Projekt s názvom „A Step For Respect“ sa konal 21. – 31. 3. 2018 v južnom Francúzsku, konkrétne v obci Cazères v blízkosti Pyrenejí a iba 57 km od veľkomesta Toulouse.

Hlavným usporiadateľom mládežníckej výmenny bola francúzska organizácia „Solafrika“. Na projekte sa zišlo päť účastníkov z piatich krajín: Francúzsko, Macedónsko, Rumunsko, Maďarsko a Česká republika.

Pôvod, náboženstvo, sociálna trieda, politická alebo sexuálna orientácia, pohlavie, potravinové preferencie… Diskriminácia! Ako je možné, že ľudstvo je v 21.storočí ešte stále plné nenávisti, predsudkov a stereotypov? A ako efektívne bojovať proti šíreniu diskrimácie? Počas našeho desaťdňového pobytu sme hľadali a dostávali odpovede, diskutovali a zdielali skúsenosti, postoje a presvedčenia, debatovali o možných riešeniach, stretávali sa s organizáciami a zaujímavými osobnosťami, učili a inšpirovali sme sa.

Naučiť sa chápať rozmanitosť a presadzovať rešpekt ako prirodzený postoj medzi súčasnou mládežou je výzva, ktorú sme sa vďaka výmenne rozhodli statočne prijať a šíriť.

Hlavným cieľom tejto výmeny mládeže bol teda boj proti diskriminácii prostredníctvom realizácie a analýzy našich stereotypov a predsudkov. Naučili sme sa a pochopili sme, že začat treba „with the man in the mirror“ a že je nevyhnutné postaviť sa za svoje práva a spravodlivosť.

Ale to ani ZĎALEKA neni všetko to, čo sme zažili. Dlhé noci piatich pomiešaných národov, krásne východy slnka takmer spoza Pyrenejských hôr, večera vo francúzskej reštaurácii a najšialenejší koncert elektronickej trancovej hudby v prevedení starého pána v bielom rúchu, ktorý roztancol sálu plnú ľudí, návšteva typických francúzskych trhov a úžasné country vystúpenie v hipisáckej dedinke, „ľahká“ blatová túra nad dedinou, cestovanie vo Vanoch so skvelou hudbou, prvá skúsenosť s forum theater, zábavné medzinárodné večere plné kultúry, pôžitku a smiechu, návšteva krásneho veľkomesta Toulouse, príprava vlastnej výstavy a vernisáže, kino s filmom v paštúnštine(úradný jazyk v Afganistane) a s francúzskymi titulkami, práca s mikrofónom a interview s lokálnymi obyvateľmi na tému discriminácia, gytara a táborák, skvelá partia slobodomyseľných ľudí a žiadna potreba sa povyšovať…

Je toho skutočne veľa, čoho mi behá hlavou keď spomínam. Viem, že veľa vzniknutých priateľstiev v južnom Francúzsku neskončilo po našich príchodoch domov. Viem, že som spoznala ľudí, ktorí ma budú ešte veľa učiť a veľa inšpirovať. Týchto desať dní patrí rozhodne medzi tie dni, ktoré ostávajú už navždy nezabudnuté…

Hana Kovačicová

Možná se ti bude líbit