Climate Change? NO! Change Yourself!!! — Portugalsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Místo konání: Arrouquelas, Rio Maior, Portugalsko

Termín konání: 4.—12. září 2022

Pro více informací si prosím přečtěte info-pack. Pro více informací také prosím navštivte Fb stránku hostitelské organizace.

Hostitelská organizace: H2O

Český tým: Filipp Lomakin (GL), Martin Janoušek, Hynek Draslar, Jana Maršálková, Ivana Krmíčková, Tereza Jánošíková

Report z projektu: 

4.-12. 9. 2022 se v Portugalsku, konkrétně ve vesničce Arrouquelas konala výměna mládeže s tématem Climate change? No! Change yourself!!! Jak napovídá název projektu, zabývali jsme se klimatickou změnou, ale tak trochu jiným způsobem. Hlavně jsme totiž řešili, jak mohou klimatickou změnu zpomalit obyčejní lidé v každodenním životě. Celkem se projektu zúčastnilo 60 lidí z 10 různých zemí – Česká republika, Estonsko, Polsko, Maďarsko, Bulharsko, Španělsko, Portugalsko, Itálie, Malta a Chorvatsko. Celý projekt pořádala portugalská organizace H2O.

Ubytovaní jsme byli ve stanech s maximální kapacitou 4 osoby. Mnohé to zpočátku (nepříjemně) překvapilo, ale brzy jsme si na to zvykli a nakonec si stanování užili. Sociální zařízení bylo společné (oddělené podle pohlaví). V “kempu” jsme měli i jídelnu, takže jsme na snídaně, obědy a večeře nemuseli chodit daleko. Také jsme měli k dispozici kuchyni, kde jsme si sami mohli vařit. Toho mnozí využili při Intercultural nights.

Jelikož se projekt konal na začátku záři, v Portugalsku stále bylo teplo. Přes den se teploty pohybovaly kolem 25-30°C. V noci a nad ránem kolem 15°C, ale spacáky, které jsme dostaly na místě, nás zahřály.

První den po příjezdu jsme hráli tzv. ice-breakers, které nám pomohly “prolomit led” a poznat se víc. Dále jsem šli na vyhlídku, ze které byl krásný výhled na celou vesničku. Následovala City Game – hra, která se konala na různých místech po celé vesnici. Museli jsme splnit co nejvíce úkolů, které pro nás organizátoři připravili. Všechny byly opravdu zábavné a neobvyklé. Jedním z úkolů bylo nakoupit co nejvíce věci za 4€ . Divili by jste se kolik se toho dá sehnat za tak nízkou částku.

Druhý den jsme vyrazili na kánoe. Pro mnohé to bylo zpočátku náročné a stresující. Některé dvojice se dokonce převrátili do vody, nebo uvízly v křoví, ale nic vážného se nikomu nestalo. Během přestávek jsme měli možnost si zaplavat v ledové řece. Tento zážitek byl pro mnohé nezapomenutelný, jelikož pro většinu z nás to bylo naše poprvé na kánoích. Poté “šéf” Alex pozval všechny na pizzu, která byla vynikající.

Následující tři dny jsme strávili převážně v kempu. Vytvářeli jsme plakáty o klimatických změnách v jednotlivých zemích a natáčeli promotion video k projektu. Také k nám přijeli hosté z organizací Zero a Oikos, kteří nás podrobněji seznámili s problematikou.

Dále jsme realizovali stínové divadlo, které bylo nápadem jednoho z estonských účastníků. Sázení stromů, sbírání hroznů a jejich následné mačkání vlastními nohami byly jedny z posledních zážitků.

V neděli, což byl poslední den, jsme se vydali k oceánu do města Nazaré. Tam jsme měli nějaký volný čas, a tak se někdo šel podívat na město, jiní se zase povalovali na pláži. Také jsem tam místním zatancovali náš pečlivě připravovaný flashmob. Někteří se dokonce přidali k nám.

Celkově projekt hodnotím jako hodně úspěšný a určitě doporučuji všem, kteří ještě nezažili Erasmus+ project, se nějaký rychle přihlásit.

Jana Maršálková

Možná se ti bude líbit