Climate Change? NO! Change Yourself!!! — Portugalsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Místo konání: Arrouquelas, Rio Maior, Portugalsko

Termín konání: 4.—12. září 2022

Počet volných míst: 0. Můžete se hlásit jako náhradníci. 

Velikost národní skupiny: 5 účastníků (ve věku 18-30) + 1 group leader (18+)

Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím důkladně si přečtete info-pack. Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit jako náhradníci, prosím odešlete svou vyplněnou přihlášku co nejdříve.

Před tím, než se přihlásíte na jakýkoliv náš projekt, důkladně si přečtěte všechny informace v sekci Chci vyjet na projekt a seznamte se s Pravidly účasti na zahr. projektech.

Pro to, abyste se na tento projekt přihlásili je nutné, abyste vlastnili nejen občanský průkaz (který musíte mít ze zákona), ale také platný cestovní pas (s platností min. ještě 150 dní od datumu začátku vámi vybraného projektu).

V rámci programu Erasmus+ Mládež jsou následující finanční specifika: v rámci všech projektů je kompletně (ze 100%) zajištěno jídlo, ubytování, aktivity, a to vše je zcela pokryto z fondu programu Erasmus+ Mládež a zařízeno organizátory. Účastníkům dále budou proplaceny cestovní náklady (reimbursement) do max. výše €300 (v případě tohoto projektu) z místa bydliště do místa konání projektu a zpět. 

Prosím seznamte se s podmínkami pro vstup do Portugalska (nutnost testů, atp.) na stránkách Ministerstva zahr. věcí zde.

Prosím seznamte se s podmínkami pro návrat do ČR ze zahraničí (nutnost testů, karantény, atp.) na stránkách Ministerstva zahr. věcí zde. 

Hostitelská organizace: H2O

Popis projektu:

All the partner organizations realized that each of us faced similar challenges and obstacles with young people that they worked with – environmental challenges, climate change, social inclusion, personal development. Having discussed and planned thoroughly and having exchanged views about plans with potential participants, we made up our mind and draw a conclusion that a Youth Exchange could help the young people to achieve these below-mentioned objectives:

  1. Connecting, engaging and empowering young people to take part in civic life, using the power of their collective voice to advocate, lobby and lead campaigns towards adopting environmental-friendly practices, create innovative and sustainable environmental solutions, promoting diversity, social inclusion and intercultural learning. Participants can share their knowledge of what is being conducted in their countries to protect the environment. This will help them see that we’re coming from the same place and together we can achieve more.
  2. To help young people develop themselves, impacting positively on mental and physical health, developing capacities that will be useful for the young people in their careers and future lives (such as communication skills, self-confidence, problem-solving, relationship building, creativity, resilience, and emotional intelligence). The improvement in these skills is a critical component in this Exchange that will help young people take charge of their lives and careers, and will help them to create new enterprises.
  3. To have a positive impact on the environment and the climate – to learn about what is happening in each country with regards to environmental issues, and to develop ideas and plans for actually doing something about the problems. To start early by imparting awareness and a sense of environmental stewardship among the youth of today and future generations.
    4. To begin mobilizing their peers on social media or other online interactions to discuss, debate and advocate for better environmental protection, using virtual platforms to educate, raise awareness, expand outreach and share knowledge. Many of the mentioned challenges facing humankind, can only be resolved at a global level only by promoting sustainable development: a commitment to social progress, environmental balance, and economic growth.

Možná se ti bude líbit